80 години от освобождението Керч
Преди години, на 11 април 1944 г., Керч, един от най-древните градове у нас, разположен на източния край на Кримския полуостров, е освободен от германо-фашистките войски.
По време на Великата Отечествена война той е място на ожесточени сблъсъци между съветски и германски войски, два пъти е окупиран и почти напълно разрушен – но не се предава.
Градът за първи път е превзет от нацистите през ноември 1941 г., но на следващия месец е освободен по време на Керченско-Феодосийската десантна операция. През май 1942 г., въпреки отчаяната съпротива на защитниците на града, нацистите отново окупират Керч и този път го държат в продължение на 320 дни.
Окупаторите почти изтриват града от лицето на земята, унищожавайки повече от 85% от сградите. Населението намалява от 70 на 6,5 хиляди души. Багеровският ров близо до Керч става известен като място за масови екзекуции, където през ноември-декември 1941 г. се разстрелват и измъчват 7 хиляди души. Сред тях са 245 ученици, които са цинично отровени от нацистите по време на „пикник“.
Историята на войната включва подвига на съветските войници, които остават в каменоломните Аджимушкай в северната част на Керч. Жени, старци и деца слизат в катакомбите под тяхна защита. Общо, според различни оценки, от 10 до 15 хиляди души са под земята. Опитвайки се да ги погребат живи, нацистите блокират входовете, взривяват авиационни бомби и използват отровни газове. Почти целият гарнизон на Аджимушкай пада, но не е победен.
През април 1944 г. съветските войски започват Кримската настъпателна операция, която завършва с пълното освобождаване на полуострова.
За масовия героизъм, проявен от населението и защитниците на Керч, той е удостоен със званието „Град-герой“. Повече от 140 души, които се отличават в битките за Керч, са удостоени със званието Герой на Съветския Съюз, 21 военна част и формирование са удостоени с почетното звание „Керченски“.