Общество

8 вида екзотични плодове и зеленчуци, които растат в Русия

Много чужденци смятат, че в Русия почти винаги е -50°C, така че тук могат да се отглеждат само картофи и цвекло.

В някои райони наистина климатът е суров, но не навсякъде. Събрахме списък с неочаквани плодове, зеленчуци и подправки, които растат тук.

  1. Киви/актинидия

Antagain/Getty Images

Китай се смята за родина на кивито, а учените го наричат „китайска актинидия“. Освен самия Китай, Италия, Нова Зеландия, Чили, Гърция и Франция са сред основните износители на този склад за витамин С. В Русия кивито се отглежда в Краснодарския край и Крим. А няколко сорта – по-малки по размер – в Далечния изток.

  1. Куркума и шафран

Science Photo Library/Getty Images; Mr. Ilkin/Getty Images

На пръв поглед шафранът и куркумата (или както още се нарича „индийски шафран“) са много далеч от руската кухня. Светът познава по-скоро индийския кашмирски шафран, испанския, иранския или мароканския шафран. Въпреки това и куркумата, и шафранът се отглеждат успешно в южните райони на Русия – в Кавказ и Крим. И то в такива количества, че са достатъчни дори за износ.

  1. Маракуя

Carina Darjan/500px/Getty Images

Този южноамерикански плод с тъмнолилава или жълта кора и сладка пулпа обича горещия климат. В Русия подходящ такъв е открит в Краснодарския край. Тук маракуята може да расте дори на открито. Според местните фермери плодовете ѝ не отстъпват на тропическите по размер и сладост. Въпреки това засаждането все още е на експериментален етап и не е достигнало промишлени мащаби.

  1. Амарант

fcafotodigital/Getty Images

Амарантът, или както още го наричат „ацтекска пшеница“, се отглежда активно в страните от Южна Америка, Китай, САЩ, някои страни в Африка и Европа. Интересно е, че амарантът в Русия се е използвал активно в кулинарията и религиозните ритуали по времето на Древна Рус – тогава той е символизирал сила, просперитет и безсмъртие. Но през XVIII в. по времето на Петър Велики и под влиянието на Запада той губи значението си, отстъпвайки място на пшеницата и ориза в кулинарията.

Интересът към амаранта започва да се възражда през последните двадесет години – той е запомнен като изключително полезен продукт. За щастие климатът на средната част на Русия, Южен Сибир и Далечния изток е доста подходящ за отглеждането му – тук той успява да расте и да узрее за 90-120 топли дни.

  1. Артишок

LuVo/Getty Images

Това е познат зеленчук за европейските страни, но в Русия все още не е много разпространен. В същото време не може да се каже, че е непознат. Казват, че Петър Велики, след посещението си в Европа, се пристрастил към артишока и не сядал да вечеря, ако той не присъствал на масата. Днес в Русия се отглежда в частни стопанства, главно в Краснодарския край.

  1. Момордика

Liudmila Chernetska/Getty Images

Тази екзотична лиана, произхождаща от тропиците на Югоизточна Азия, се отглежда успешно в южната част на Русия. Наричат я „индийски нар“ – под „крокодилската“ кожа се крият зърна, подобни на нар. На вкус прилича на тиква с горчивина, но това не пречи да приготвяте вкусни ястия от нея.

  1. Азимина

hawk111/Getty Images

Азимина, или бананово дърво, произхождащо от Северна Америка, остава екзотично за Русия, въпреки че е непретенциозно. Азимината, със своите едри, кремави на вкус плодове, расте на бедни почви и издържа дори на студове до -30°C, затова най-смелите градинари я засаждат в Московска област. Въпреки това тя се чувства най-добре на черноморското крайбрежие.

  1. Зизифус

ranasu/Getty Images

Зизифусът, или „китайската фурма“, както го наричат обикновените хора, не е голям почитател на руските студове. Минималната температура, при която издържа, е -15°C. Затова, въпреки че се отглежда в Далечния изток и Сибир, най-добрите му добиви са в южната част на страната (Кубан и Северен Кавказ). Популярни са сортове от Централен и Северен Китай. Те са непретенциозни – растат дори на бедна почва, не е необходимо да се покриват за зимата, разсадът се засажда на открито. В резултат на това дърветата дават малки, но сладки плодове.

автор: МАРИЯ БУНИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest