Общество

8 руски царе от династията Романови, които не са имали фаворитки

За разлика от фаворитите на руските императрици от династията Романови, фаворитките на царете и императорите не играят никаква роля в политическия и обществен живот на страната.

Те най-често изпълняват придворни задължения и по съвместимост са „лична утеха“ на монарсите в семейния живот. За някои царе от семейство Романови обаче няма сведения да са имали каквито и да било извънбрачни връзки.

Михаил Фьодорович (1596-1645)

Михаил Фьодорович и Евдокия Стрешньова

Михаил Фьодорович и Евдокия СтрешньоваТретяковска галерия; Държавен исторически музей

Родоначалникът на династията Михаил Фьодорович се жени щастливо едва от третия опит. Първата му невеста Мария Хлопова е недолюбвана от бъдещата свекърва. Бързо се намират недоброжелатели, които обявяват, че момичето има „лошо здраве“ и тя е заточена в Сибир. Първата законна съпруга на царя, Мария Долгорукова, почива шест месеца след сватбата. И на 30-годишна възраст царят се жени втори път за Евдокия Стрешньова. През 19-те години щастлив брак му се раждат 10 деца. В историята няма информация за фаворитки на Михаил – вероятно набожният монарх и не ги е имал.

Алексей Михайлович (1629-1676) 

Алексей Михайлович. Края на 1670 - началото на 1680 г.

Алексей Михайлович. Края на 1670 – началото на 1680 г.Държавен исторически музей

Синът на Михаил Алексей Михайлович също има два брака – и 16 деца от две съпруги! Според Ирина Воскресенская, автор на книгата „Фаворитките на руския престол“, благочестивият монарх „не е имал нито време, нито възможност за токова палуване като фаворитки“.

Фьодор Алексеевич (1661-1682) 

Фьодор Алексеевич Романов; Марфа Матвеевна

Фьодор Алексеевич Романов; Марфа МатвеевнаЕрмитаж; Руски музей

И тримата синове на Алексей Михайлович стават царе. Най-големият Фьодор Алексеевич се възкачва на трона на 15 години, но почива на 20 години. Въпреки младостта си той управлява еднолично, без регенти и фаворитки, и взема самостоятелни политически решения.

За първи път, когато е на 18 години, той се жени за голямата си любов Агафия Грушецкая, но година по-късно овдовява: жена му и новороденият му син умират почти веднага след раждането. Втори път се жени на 20 години, два месеца преди смъртта си. Фьодор толкова много е обичал първата си съпруга, че според историка Василий Татишчев втората му съпруга Марфа Апраксина остава девствена вдовица.

„Тази господарка царица, както твърдяха много надеждни хора, останала девица след него и, като преминала живота си в съвършена добродетел, последвала негово величество през 1715-а“, пише Татишчев. 

Иван V (Алексеевич) (1666-1696)

Иван V

Иван VРуски музей

След смъртта на Фьодор Алексеевич по-малките му братя Иван и Петър (бъдещият император Петър I) стават съуправници, а сестра им София е назначена за регент. Иван V е с лошо здраве, според някои версии той е страдал от епилепсия. На 18-годишна възраст се жени за Прасковия Салтикова и тя му ражда пет дъщери. Иван се отнася към съпругата си с уважение и благоговение. Умира на 30-годишна възраст ослепял и парализиран. Що се отнася до Петър (1672-1725), за разлика от своите благочестиви роднини, той има много извънбрачни връзки.

Петър II (1715-1730)

Петър Втори от Г. Молчанов

Петър Втори от Г. МолчановТретяковска галерия

Внукът на Петър I, император Петър II, дори не успява да се ожени: той се възкачва на трона на 11-годишна възраст и умира на 14. Въпреки това, дори и през своя толкова кратък живот, той има две невести, за които сановниците го сватосват.

Иван VI Антонович (1740-1764) 

Иван VI

Иван VIСвободни източници

Още един малолетен император – Иван VI Антонович (1740-1764), който е правнук на Иван V, „царува“ докато все още е младенец. На тази възраст роднините му все още не са правели никакви планове за брак. През 1741 г. Иван и неговата майка и регент Анна Леополдовна са свалени от власт от дъщерята на Петър I Елизабет. Той прекарва остатъка от живота си под стража.

Александър III (1845-1894)

Александър Александрович; Мария Мещерская (1864); Мария Фьодоровна от Х. фон Ангели

Александър Александрович; Мария Мещерская (1864); Мария Фьодоровна от Х. фон АнгелиСвободни източници; Ермитаж

Двамата последни руски императори Александър III и неговият син Николай II са смятани за примерни съпрузи.

В младостта си Александър е увлечен по Мария Мешчерская, придворна дама на майка му, императрица Мария Александровна. Момичето става първата му любов. Когато по-големият брат на Александър Николай умира през 1865 г. от менингит, той става царевич, а заедно със статута наследява от брат си и булката, датската принцеса Дагмар, бъдещата императрица Мария Фьодоровна. Но Александър обича Мешчерская толкова много, че обмисля да се ожени за нея и да абдикира от престола.

„Всяка вечер горещо се моля на Бог да ми помогне да се откажа от трона и, ако е възможно, да намеря щастието си с милата Дусенка. Едно нещо ме мъчи, това е че много ме е страх за М.Е. (Мария Елимовна – бележка на автора), че когато дойде решителният момент, тя ще се откаже от мен и тогава всичко ще пропадне“, пише Александър в дневника си на 17 май 1866 година.

Историкът Александър Боханов твърди, че великият княз и Мешчерская не са имали интимни отношения. Наследникът не е обмислял подобно развитие на събитията без брак. „Това е била искрена и цялостна натура, която не е приемала и не е разбирала как можеш да имаш връзка с жена без любов. А любовта означава брак, означава за цял живот. По това не е имало съмнения“, пише Боханов в книгата си „Мария Фьодоровна“. В резултат на това Александър се подчинява на дълга си, сключва династичен брак с Дагмар и е верен съпруг до края на живота си.

Николай II (1868-1918)

Николай II и императрица Александра Фьодоровна. 1896/Руската балерина Матилда Кшесинская

Николай II и императрица Александра Фьодоровна. 1896/Руската балерина Матилда КшесинскаяСвободни източници

Преди годежа си с Алиса Хесенска, внучката на британската кралица Виктория, последният руски император има връзка с примабалерината на Мариинския театър Матилда Кшесинская. Този епизод от живота на Николай II поражда спекулации, че балерината била родила син на царевича, а също така се превръща в сюжет на скандалната мелодрама на Алексей Учител „Матилда“ (2017). Филмът предизвика широк обществен отзвук, защото постави под въпрос добродетелта на канонизирания цар. Историкът Пьотр Мултатули настоява, че отношенията с Кшесинская са били  платонични.

Мнозинството историци са съгласни, че Николай не е изневерявал в брака. Царската двойка живее в пълна хармония и през целия си живот празнува годишнината от годежа.

автор: ЮЛИЯ ХАКИМОВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest