79 години от трагичния ден в Нагасаки
На 9 август 1945 г., три дни след атомната бомбардировка над Хирошима, САЩ нанасят ядрен удар по японския град Нагасаки.
В 11:02 плутониевият „Дебелак“ избухва над града, убивайки над 70 хиляди души и превръщайки града в купчина пепел и развалини. А почти 100 хиляди бавно умират през годините от последиците на радиацията.
Ето как японката Рейко Нада, която е била на 10 години по време на атаката, описва събитията от този ден:
Нямаше нито една драскотина по мен. Планината Конпира ме спаси. Но хората от другата страна на планината пострадаха ужасно. Онези, които успяха някак да се измъкнат оттам, бяха с изпъкнали очи и разчорлени коси, почти всички бяха голи, защото дрехите им бяха изгорени и изгорената кожа висеше от тях на парцали.
След тестването на уранова бомба в бойни условия на 6 август 1945 г., САЩ решават да тестват друг вид ядрено оръжие, което работи върху разпадането на плутоний.
При избора на цел за поредната атомна бомбардировка, Белият дом се ръководи от мащаба и зрелищността на потенциалното унищожение.
Американците избират цел за втория удар от много японски градове, сред които са Киото, Кокура и Йокохама. Град Кокура, който се намира в равнина и е „идеално“ подходящ за демонстрация на разрушителна бомба, е покрит в мъгла този ден, което не би позволило да се „оцени напълно разрушителният ефект“. Затова военните се насочват към „резервния“ вариант, който е по-малко подходящ за тях по отношение на топографията – Нагасаки.
Ударът над Нагасаки е последният етап от чудовищно изпитание на ново оръжие за масово унищожение и тест за ефективността на използването му срещу градски обекти, инфраструктура и живи хора.
16 часа след трагедията Президентът на САЩ Хари Труман цинично заявява, че е „изплатил напълно” на японците за атаката срещу Пърл Харбър. Освен това заплашва целия свят, че САЩ разработват още по-мощни оръжия.
От обръщение на С.В.Лавров към участниците в мемориалната церемония в Хирошима по повод 75-ата годишнина от атомната бомбардировка, 6 август 2020 г.:
САЩ са първата и единствена страна, която използва този вид оръжие за масово унищожение. Заедно трябва да гарантираме, че ужасът и мъката от Хирошима и Нагасаки никога няма да се повторят. Трагедията предизвика най-ярък отзвук в сърцата на нашите граждани.