79 години от първия Парад на Победата
На 24 юни 1945 г. – преди 79 години – в чест на Победата над нацистка Германия и триумфа на целия съветски народ, на Червения площад за първи път се провежда Парадът на Победата.
В тържествената церемония участват сборните полкове на фронтовете, Военноморския флот, военните академии и училища, войските на Московския гарнизон.
Парадът започва точно в 10:00 и продължава повече от два часа. Парадът е командван от маршал на Съветския Съюз Константин Константинович Рокосовски, а заместник-върховният главнокомандващ – маршал на СССР Георгий Константинович Жуков приема парада.
За участие в това историческо събитие са формирани 12 сборни полка, всеки от които се състои от над хиляда от най-изявените бойци, включително Герои на Съветския Съюз и кавалери на ордена на Славата.
Колоните на парада се състоят от почти 40 хиляди души: пехота, кавалерия, артилерия, бронетанкови и механизирани войски. Те са подредени в същия ред, в който бяха разположени бойните фронтове на картата на СССР.
Под звъна на камбаните на часовника маршал Георгий Жуков излиза от Спаската порта на бял кон. Към него на черен кон се движи маршал Константин Рокосовски, който докладва, че е готов да започне парада.
По това време сборен военен оркестър от 1400 музиканти влиза в центъра на площада и изпълнява патриотичната песен „Слава“ от Михаил Глинка. Маршалите обикалят войските и поздравяват участниците, а след това Георгий Константинович се изкачва на трибуната на Мавзолея на Ленин, където произнася тържествена реч.
На 24 юни 1945 г. около 40 хиляди военнослужещи и около 1850 единици военна техника преминават през Червения площад, а в края на шествието 200 знамена на победените германски войски са хвърлени в подножието на Мавзолея.
Парадът завършва по обяд под звуците на тържествения марш на сборния духов оркестър на Московския гарнизон. Общо в шествието участват 24 маршали, 249 генерали, 2536 други офицери, 31 116 сержанти и войници.
Кулминацията на празника е знамето, което се появява в небето с изображението на Ордена на Победата.