Общество

7 съветски поп идоли

Песните им за изследването на космоса, тундрата, храбреците и, разбира се, любовта, карат милиони съветски сърца да туптят.

А някои от тези музиканти се изявяват и до днес!

Макар че в живота в СССР има много ограничения срещу „капиталистическия“ начин на живот, музиката в онези години, в по-голяма или по-малка степен, е в крак със световните тенденции. Музикантите снимат клипове, обикалят всяка област на обширната страна и, естествено, привличат тълпи от фенове.

1. Анна Герман

Rybakov/Sputnik

Една от най-популярните съветски певици, Анна Герман (1936-1982), има руско-немски корени и прекарва младостта си във Вроцлав, Полша. Освен руски и полски, тя говори и италиански, английски и старонемски диалект.

Започва да пее на студентски вечеринки и скоро става чест гост на различни фестивали в Полша, Италия и Съветския съюз. Именно съветските композитори пишат най-известните ѝ песни: „Надежда“, „Когато градините цъфнат“, „Нежност“, и „Ехото на любовта“.

2. Лев Лешченко

Свиридова/Sputnik

Разбивачът на много съветски женски сърца е Лев Лешченко (роден през 1942 г. в Москва). На своите 80 години, той продължава да се изявява и до днес. Колкото и да е странно, певецът е забелязан в армията. След като завършва казармата, той е приет в театралния институт. Песента „Денят на победата“, която той изпълнява на 9 май 1975 г., му носи световна популярност и оттогава той е редовен изпълнител на всеки тържествен ден в Русия. Той дори пее на церемонията по закриването на Олимпийските игри в Москва през 1980 година.

Днес Лешченко пее не само стари хитове, но и нови песни, които записва с млади рапъри (да, рапъри). „Отдавна харесвам рапа. Все пак, обичаме Маяковски, а това е първият рап“, казва певецът в едно от своите скорошни ТВ интервюта през 2022 година.

Но песента, която дори младите руснаци знаят наизуст, е „Довиждане“. Чуйте я!

3. Йосиф Кобзон

Валентин Мастюков/ТАСС

Друг съветски любимец, Йосиф Кобзон (1937-2018) започва музикалната си кариера в края на 50-те с военни и лирични песни. Изнася концерти на строителни площадки из страната – в Чернобил и Афганистан, и то по собствено желание. Кобзон дори кара терористите, които организират терористичния акт на Дубровка в Москва през 2002 г., да освободят няколко заложници. В последните години от живота си той участва не само на сцената, но и оглавява комисията по култура в Държавната дума.

4. Алла Пугачова

Klaus Winkler/ullstein bild/Getty Images

Живият символ на съветската сцена е естествено Алла Пугачова (родена през 1949 г. в Москва). Тя започва да прави музика през 1960-те, след като завършва професионално училище. След това започва да се изявява по националното радио, телевизия и да прави турнета из най-отдалечените кътчета на СССР. Тя има много нисък и дълбок глас – просто уникален! През 2010 г. Пугачова спира да прави турнета, но води активен живот в социалните мрежи. Между другото, дъщеря ѝ Кристина Орбакайте също е популярна певица в Русия.

5. „Песняри“

Ю. Иванов/Sputnik

Съветските артисти често пеят песни не само на руски, но и на други езици от СССР. А групата „Песняри“, създадена през 1960-те в Минск, Беларуска ССР, популяризира песни в поп-фолк стил. Песните за ездата през сеното, прелетните птици и пролетта стават прочути из целия Съветски съюз. Днес „Песняри“ е слята в държавния ансамбъл на Беларус.

6. „Земляне“

Сергей Гунеев/Sputnik

Темата за космоса очарова хората от цял свят в края на 1960-те и 1970-те. Музикантите от бандата „Земляне“, създадена през 1969 г. от студенти в Ленинград, също мечтае за космоса. Героите на техните песни са пилоти и космонавти, което много се харесва на съветските деца. В края на 1980-те те вече свирят повече рок и хеви метъл. Между другото, на техен концерт, посветен на XII фестивал на младежта и студентите в Москва през 1985 г., погряващата банда са британците от Everything but the Girl.

„Земляне“ свирят и до днес, особено на дни, посветени на космонавтиката.

7. „Самоцвети“

Сикорский/Sputnik

Най-добрите песни за СССР са изпълнени от „Самоцвети“ (от 1971 г. до днес). Песните им са посветени на големите мечти, тундрата и строителството на Байкало-амурската магистрала. Те свирят и до днес, вече в по-млад състав. Но все още фронтменът им е човекът, основал бандата, след като завършва Московската консерватория, – Юрий Маликов.

автор: ЕЛЕОНОРА ГОЛДМАН

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest