6 филма и сериала от Русия, които можете да гледате в Нетфликс в момента
Ето най-интересното руско кино, което днес се предлага в услугата за стрийминг, от трилъри и екшън филми до романтични мелодрами.
„Епидемия“/To the Lake (2019)
Павел Костомаров, Дмитрий Тюрин/1-2-3 Production, 2019-2022
Това е най-известният руски сериал в чужбина. През 2020 г. той беше пуснат в платформата като Netflix Original и до края на годината стана осмият най-гледан неанглоезичен сериал във видео услугата.
Разбира се, сериалът беше подпомогнат от неволното съзвучие с пандемия от коронавирус в реалния живот, но основният фактор за успеха е друг. Това е прекрасно написан, превъзходно заснет и изигран трилър. Нищо чудно, че самият Стивън Кинг похвали „Епидемия“ в Туитър: „дяволски добър… спагети-уестърн, само че със сняг“.
В сюжета избухването на неизвестен смъртоносен вирус предизвиква социална и политическа криза и главните герои решават да отидат с кола на безопасно място. В същото време групата е разкъсвана от вътрешни противоречия.
Поредицата е базирана на бестселъра „Вонгозеро“ на Яна Вагнер – дори е изненадващо, че самата книга излезе в САЩ едва това лято. Тя беше спомената сред основните новости на седмицата в „Ню Йорк Таймс“.
„По-добри от хората“/Better than Us (2018)
Андрей Джунковский/Yellow, Black and White, 2018
Това беше първият руски сериал, който Netflix взе в престижната линия Originals. Освен това това е и най-дългият руски проект на платформата – 16-часов сериал.
Концепцията на „По-добри от хората“ донякъде напомня на екшъна „Аз, роботът“ (2004) по Айзък Азимов и норвежкия хит Real People (2012).
Действието се развива в света на близкото бъдеще, където андроидите са станали част от ежедневието и са заменили хората с нискоквалифицирани роботи. Ариса, която попада в семейството на патоанатома, е прототипът на ново поколение роботи. Тя е способна на чувства – може да обича и мрази, може да отстоява себе си и, противно на законите на роботиката на Азимов, може да убие човек. Всичко е като при хората.
„Чернобил“/Chernobyl 1986 (2021)
Данила Козловски/Central Partnership, 2021
Данила Козловски – суперзвездата на руското кино, е известен в света със сериала „Викинги“ (тук той играе новгородския принц Олег), „Макмафия“, „Предателство“ и младежкото фентъзи „Академия за вампири“. Не всички обаче знаят, че той е и успешен режисьор.
Пълнометражният „Чернобил“ – втората му режисьорска работа, донякъде поразвали живота на неговия почти едноименен конкурент. По време на излизането на американо-британската поредица (2019) „Чернобил“ на Козловски вече беше в процес на заснемане, но сега неволно се възприема като „руския отговор“.
Всъщност всичко е по-просто – и двата проекта са добри, въпреки че са в някаква степен сходни и в някаква степен различни. Това е визуално изобретателен филм-катастрофа за това как един не толкова добър човек – пожарникарят Алексей, изигран от самия Козловски, е принуден да стане герой.
„Сребърни кънки“/Silver Skates (2020)
Михаил Локшин/Central Partnership, 2020
Този невероятно красив, наистина коледен и романтичен филм се основава на доста проста идея – Санкт Петербург в края на XIX в., осеян с водни канали, се превръща в лабиринт от пързалки, когато настъпва слана. Който има кънки е царят на града.
Особено успешна през зимата е банда джебчии-скейтъри, водена от марксиста Алекс, към която, поради обстоятелства, е прикован честен човек, син на фенерджия, Матвей. Както трябва да бъде в приказките, беднякът се влюбва в аристократката Алиса…
Сценарият, базиран на книгата на американската писателка Мери Мейпс Додж, е написан от съавтора на „Епидемия“ Роман Кантор. Заедно с режисьора на „Сребърни кънки“ Михаил Локшин в момента работят върху филмова адаптация на романа на Михаил Булгаков „Майстора и Маргарита“.
„Майор Гром: Чумният лекар“/Major Grom: Plague Doctor (2021)
Олег Трофим/Bubble Studios, 2021
Русия няма толкова богата традиция на комиксите, както в САЩ или Франция, но през последните години индустрията се развива с ускорени темпове и вече започва да завладява киното. „Майор Гром“ е първата високобюджетна филмова адаптация на комикси в Русия, която според създателите ще даде началото на цяла кинематографична вселена като на Марвел.
Действието на фантастичния екшън филм се развива в алтернативна реалност, където неподкупният и брутален детектив майор Гром влиза в битка със суперзлодей, който нарича себе си Чумният доктор. Сюжетът е повече от познат, но авторите наблягат на петербургския привкус, а екшън сцените са активно разредени с хумор.
„Sпарта“/Sparta (2016)
Николай Кудрашов/Argo Film, 2016
Вълнуващ трилър за това как виртуалният свят може да повлияе на реалния. Учителка е изхвърлена от прозореца посред урок. Следователят започва разследване и открива, че децата в класа, в който е преподавала починалата жена, играят една изключително жестока компютърна игра.
Сериалът, който отчасти повтаря блокбастъра „Играч първи, приготви се“ на Стивън Спилбърг и „Целуни ме първи“ на „Нетфликс“, е режисиран от Егор Баранов, най-известен с хорър франчайза си „Гогол“, фентъзи биография на класика Николай Гогол.
А една от главните роли тук е изиграна от Александър Петров, друга суперзвезда на руското кино – световната публика успя да го види в екшъна „Анна“ (2019) на Люк Бесон. Той също участва в предстоящия филм на Роман Полански „Дворецът“.
автор: НИКОЛАЙ КОРНАЦКИ
източник: bg.rbth.com