Общество

50 години факултет „Горска промишленост“ – израз на признателност за всички, които са допринесли за развитието и успехите му

На 28 ноември 2024 г. в София Хотел Балкан се проведе тържественото честване „50 години факултет „Горска промишленост“ (ФГП) при Лесотехническия университет (ЛТУ).

Присъстваха над 300 гости настоящи и бивши студенти, преподаватели и служители, декански ръководства на всички факултети, партньори, спонсори, директори на професионални гимназии и други. Официални гости на събитието бяха: зам.-министърът на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов, изпълнителният директор на Агенцията по горите инж. Стоян Тошев, директорът на дирекция „Висше образование“ към МОН доц. Росица Колева, главният експерт в Националната агенция за оценяване и акредитация Мими Виденова, изпълнителният директор на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост Даниела Петрова, ректорското ръководство на Лесотехническия университет – ректорът  доц. д-р Христо Михайлов и зам.-ректорите доц. д-р Елена Драгозова, проф. д-р Петър Антов и доц. д-р Калин Христов.

С голямо вълнение председателят на Общото събрание на ЛТУ проф. д-р Васил Живков и студентката Петя Илкова от IV курс на специалността инженерен дизайн водиха празничната програма. Проф. Живков започна с думите: „Гордея се, че 40 години съм част от факултет „Горска промишленост“, който е един от основните факултети в Лесотехническия университет и вече 50 години се развива устойчиво и като академичен състав, и като специалности.“

В своето приветствено слово деканът на ФГП проф. д-р Димитър Ангелски освен, че разказа за историята на факултета, погледна и напред към бъдещето. „ФГП е блестящ пример за общност, в която можем да изградим личности и примери за подражание. Тази годишнина не е просто повод за празник, а израз на признателност за всички, които са допринесли за развитието и успехите на нашата академична общност.“

Ректорът на ЛТУ доц. Михайлов в прочувствено слово отбеляза „Факултетът по горска промишленост днес е стожер на ценностната система, която завещаха основателите му. Сред преподавателите му и в миналото, и сега има световно признати учени. Води се изключително наситен, съдържателен, интензивен и модерен образователен процес, който е в близост до практиката. Добрият пример е за съвместна работа на научно-образователна институция с бизнеса. Бъдете сигурни, че ректорското ръководство ще продължи да развива модерната образователна инфраструктура на факултета.“ От името на ректорското ръководство доц. Михайлов връчи почетния знак на Лесотехническия университет на факултет „Горска промишленост“.

Зам.-министърът Маринов поздрави ръководството на факултета, преподавателите и студентите с юбилея, като обяви ФГП като център на знанието, иновациите и развитието в областта на горската промишленост в България и обеща „Министерство на земеделието и храните ще продължава да ви подкрепя в мисията ви. Ние сме с вас за опазване на природата, и в полза на обществото и българската икономика.“

От името на академик Николай Витанов – зам.-министър на образованието и науката доц. Колева прочете поздравителния адрес, в който акцент беше, че ФГП е двигател на промяната и със своята ангажираност към научните изследвания и образованието е гарант за бъдещето на този ключов сектор.

Бяха връчени плакети на професорите от ФГП за значим принос в развитието на факултета – проф. д-р Веселин Брезин, проф. д-р Андрей Кавалов, проф. дтн Христо Шейхтов, проф. дн Христофор Виделов, доц. д-р Нено Тричков, проф. д-р Живко Гочев, проф. дтн Ненчо Делийски, проф. д-р Георги Абрашев, проф. д-р Регина Райчева, проф. д-р  Ася Маринова, проф. д-р Панайот Панайотов, проф. д-р  Славчо Соколовски, проф. д-р Валентин Цолов и проф. д-р Елена Писарева.

Около празничната торта, символизираща богатството на знанията и интелектуалното наследство на ФГП, се събраха заедно ръководството, академичния състав и гостите на Лесотехническия университет, за да са пожелаят и през следващите 50 години нови образователни и академични постижения на факултета.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest