5-те най-известни и чудотворни икони, които руснаците силно почитат
Православното християнство, най-влиятелното вероизповедание в Русия, дава на вярващите многобройни ценни предмети за поклонение, особено икони: красиви и според вярванията (на някои) способни да вършат чудеса и да защитават страната от врага.
Владимирската Богородица
Сергей Пятаков/Sputnik
Един от най-изящните образци на византийска иконография е Богородица с бебето Исус, което се притиска към бузата ѝ. Тази икона е изпратена в Рус като подарък в началото на XII век. Константинополският патриарх я дава на руски княз. По-късно тя сменя собствениците си по време на периоди на войни и конфликти, за да намери най-накрая дома си в град Владимир.
През 1395 г. княз Василий Московски взема иконата в своя град, търсейки божията помощ. През същата година Тамерлан, известен още като Тимур Ланг – могъщ и безмилостен завоевател от Средна Азия, обръща поглед към Москва. Армията му е на път да победи руснаците и да изгори града, но московчани се молят пред иконата на Владимирската Богородица. Тамерлан променя решението си и се отказва да атакува. Разбира се, вярващите приписват това на Богородица.
Още два пъти, през 1451 и 1480 г., се повтаря същата история: Москва е на път да бъде нападната, победена и изгорена от монголците, но в крайна сметка те не влизат в битка с руснаците. Православните вярващи са сигурни, че иконата е спасила града. Ето защо иконата се смята за чудотворна.
Къде може се види днес: в църквата „Св. Никола“ в близост до държавната Третяковска галерия, Москва.
Казанската Богородица
Максим Богодвид/Sputnik
Да, руснаците обичат Дева Мария, така че вижте още една византийска икона, посветена на нея. Загубена през XV в., тя била загадъчно открита 140 години по-късно, през 1579 г., след голям пожар в Казан. Легендата гласи, че Дева Мария се явила в съня на малко момиче от Казан на име Матрона и я помолило да потърси образа ѝ в пепелта. Момичето я послушало и по-късно станало монахиня в манастира, където се пазела иконата.
Също като нейната „сестра“ от Владимир, Казанската Богородица по-късно е преместена в столицата. През 1612 г. руската армия я носи като свещена хоругва по време на битката си срещу поляците, които завземат Москва, но в крайна сметка са разгромени. Оттогава Богородица от Казан е известна и като Светата пазителка на Русия.
През 1904 г. се случва нещо неописуемо: някой открадва иконата от манастира в Казан. Оттогава съдбата на един от най-почитаните символи в Русия е неизвестна. Въпреки това има отлично копие на оригиналната икона, което е пътувало по света и е било върнато на православните от папа Йоан Павел II.
Къде може да се види днес: копието се пази в Богородицкия манастир в Казан
Света Троица на Андрей Рубльов
Владимир Трефилов/Sputnik
Това е първата (и последна) икона в този списък, която не е на Богородица. Тя е една от малкото, за които има категорични доказателства, че е създадена от Андрей Рубльов – великия руски иконописец, живял през XV век. Няма легенди или слухове около тази икона и тя не се смята за чудотворна. При все това тя е едно от най-красивите произведения на изкуството и един от символите на Русия.
„Светата Троица“, наречена „Гостоприемството на Авраам“, изобразява три ангела, които според Библията идват в дома на патриарх Авраам, символизирайки „един Бог в три лица“ – Отец, Син (Исус Христос) и Светия дух. Иконата е удивително хармонична и спокойна. „Тя блести с най-възвишената, неземна светлина, която можем да видим само в гениите“, казва руският художник Игор Грабар за „Троицата“.
Къде може да се види днес: в държавната Третяковска галерия в Москва
Смоленската Богородица
Михаил Почуев/TASS
Както казахме по-рано, за руснаците няма такова нещо като прекалено много чудотворни икони на Дева Мария. Смоленската Богородица, за която има слухове, че е изписана от евангелиста Свети Лука, е подарена на княз Всеволод от византийския император през 1046 г., когато Всеволод се жени за дъщеря му и превръща Киевска Рус в мощен съюзник на православната църква.
Тази икона се пази в град Смоленск (на 400 км източно от Москва) и според вярванията брани руските земи от западните врагове. Именно поради тази причина през 1812 г., когато Наполеон нахлува в Русия, армията отнася иконата в Москва и целият град се моли за спасение.
При все това оригиналната икона не оцелява при друго нашествие от Запад: по време на Втората световна война. Когато нацистите окупират Смоленск през 1941-1943 г., смоленската Дева Мария изчезва. Сега градът има само много изящно нейно копие.
Къде може да се види днес: в събора Успение на Пресвета Богородица, Смоленск (копие)
Донската Богородица
Global Look Press
Това е още една от многото „Богородици“ на Русия. Смята се, че нейният автор е великият гръцки ионописец Теофан, учител на Андрей Рубльов. Според легендата казаците подарили тази икона на княз Дмитрий Московски ден преди да победи монголите в славната битка при Куликово. Макар най-вероятно да е фалшива, Донската Богородица има слава на пазителка на Русия, също както другите в този списък.
автор: ОЛЕГ ЕГОРОВ
източник: bg.rbth.com