Общество

5 руски филма, които не бива да пропускаш

От съчувствието на Толстой до това да влезеш във форма и да осъзнаеш, че красотата е измамна – тези филми са идеални за студените зимни вечери.

„Историята на едно назначение“ („История Одного Назначения“) от Авдотия Смирнова

Авдотия Смирнова/Кинокомпания СТВ/2018

Григорий е млад офицер, роден със сребърна лъжичка в устата. Той се сблъсква с влиятелния си баща, който отказва да плаща за неговите купони и хазартни залитания. Вместо да се влее в редиците на престижен полк, младият мъж решава да протестира и е е назначен в малко провинциално поделение. По пътя той се среща с Лев Толстой – също толкова млад, но вече много известен. Григорий често гостува в имението на Толстой, което е много близо до военната му база.

Веднъж Григори разказва на Толстой вълнуваща история за неговото поделение. Някои от офицерите там са корумпирани, но за действията им е обвинен и арестуван невинен секретар. Толстой толкова съжалява младия мъж, че решава да го защитава в съда като негов адвокат.

„Лято“ („Лето“) от Кирил Серебренников

Алексей Фокин/Кирил Серебренников/Hype Film/2018

Серебренников е под домашен арест заради обвинения в измама, докато се снима филмът, така че на финала той го режисира от разстояние. Режисьорът не успява да види триумфа на лентата в Кан, където тя получава награда за най-добра музика.

Филмът разказва за живота на група емблематични андърграунд музиканти от 1980-те: Виктор Цой, Майк Науменко и жена му Наталия. „Лято“ бе приет със смесени чувства – някои критици заявиха, че той брилянтно отразява атмосферата в Ленинград по време на перестройката, докато рок легендата Борис Гребеншчиков каза, че той не отразява фактите точно.

„Довлатов“  („Довлатов“) от Алексей Герман младши

Алексей Герман/Art and Pop Corn/2018

Това е първият биографичен филм, посветен на съветският писател-емигрант Сергей Довлатов. Много от почитателите му са недоволни, че в лентата липсва уникалният му хумор. Тя обаче идеално отразява мрачните времена на стагнация, цензура, забранени поетични четения и много други символи на епохата на Брежнев.

Идеята за филма е на дъщерята на Довлатов – Катерина, която присъства на премиерата му в Русия. Тя работи много за съхраняването на наследството на своя баща: инициира кампания улица в Ню Йорк да бъде кръстена на него и превежда книгата му „Пушкинови хълмове“ на английски.

„Собибор“ („Собибор“) от Константин Хабенски

Константин Хабенски/Cinema Production/2018

През 2018 г. се отбеляза 75-ата годишнина от най-успешния опит за бягство от нацистки затвор през Втората световна война. На 14 октомври 1943 г. над 400 затворници се включват в бунт в концентрационния лагер „Собибор“, водени от еврейския съветски офицер Александър Печерски. Единайсет надзиратели от СС са убити. След като бегълците не успяват да нахлуят в склад за оръжие, тя бягат в горите през минно поле.

Това е режисьорският дебют на известния руски актьор Константин Хабенски, който изпълнява и главната роля във филма.

„Аз отслабвам“ („Я худею“) от Алексей Нужни

Алексей Нужний/филмово студио „Each Other“/2018

След години на работа като сладкар и дегустация на собствените ѝ торти, Аня е напълнява. Гаджето ѝ – фитнес инструктор, не е доволен и решава да се разделят.

След много сълзи и страдания, Аня решава да се захване с тичане, за да отслабне. Докато губи килограми, тя започва да осъзнава, че не иска да се събере отново с гаджето си.

Една страхотна комедия за любовта, приятелството и фитнеса (с участието на секси актрисата Саша Бортич)!

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest