Общество

5 гастрономични сувенира от тайгата на руския Далечен изток

Какви годни за консумация подаръците да си донесете, ако отидете на екскурзия в Далечния изток?

Може да изберете мед с еленови рога или сладко от „морски“ шипки.

В рамките на Фестивала на тайгата във Владивосток тази есен се провежда изложба „Произведено в Приморието“. На нея местните производители предлагат уникални подаръци, създадени от даровете на Усурийската тайга. Избрахме най-странните и най-апетитните от тях.

1. Мед с еленови рога

Александър Ратников и Анна Степанкина

Една от най-медоносните територии на Русия е Приморският край. Тук растат няколко вида липи, които цъфтят подред, благодарение на което сезонът, в който пчелите събират мед, е необичайно дълъг. Освен липов, в Приморието правят и мед от елда, от цвят, мед с прополис и дори мед с пчелно млечице. Но най-необикновен е медът с рога. Рогата са от млади елени, които са активен период на растеж. Те още не са се вкостенили и са от хрущялна тъкан, напоена с кръвта на животното. През пролетта в тях се натрупват микроелементи, биологично активни вещества и хормони, които имат биостимулиращи свойства.

2. Кедрови шишарки

Александър Ратников и Анна Степанкина

Учените наричат кедъра, който расте в южните части на Далечния изток, „корейски бор“ или „корейски кедър“. Това дърво достига височина 50 м, а стволът му може да е до 2 м в диаметър. Расте по 500 и повече години. Ядките на местните кедрови дървета са меки, много вкусни, висококалорийни и богати на микроелементи. Ядат се сурови, слагат се в салати и десерти, от тях се правят тинктури. Есента е най-доброто време да се запасите с кедрови шишарки.

3. Актинидия 

Александър Ратников и Анна Степанкина

В средата на септември в Приморието започва сезонът на актинидията. Това са сочни плодове с лек вкус на ананас и изтънчен аромат. Техен близък роднина е кивито, но актинидията е по-малка като размер. Затова пък в един неин плод има витамин C, колкото в 3-4 кивита. От актинидията се прави сладко, конфитюр, сорбет, компоти, сокове и вино. Или пък се яде просто така.

4.  Сладко от „морски“ шипки

Александър Ратников и Анна Степанкина

Наричат „морската“ шипка руската суперхрана заради високото съдържание на витамин C в нея. „Морска“ е, защото расте в дивата природа по крайбрежието на Далечния изток. Използва се за производство на биологично активни добавки, както и на вкусно сладко. Един буркан от него е страхотен начин да повдигнете настроението си в студените зимни вечери.

5. Сироп от диви растения и морски животни

Александър Ратников и Анна Степанкина

Хората в Далечния изток са се научили да използват билки, гъби и морски дарове за производство на сиропи и балсами, които укрепват имунитета. От 1987 г. тук работи компанията „Лимонник“, чийто асортимент включва балсами от женшен, елеутеркок (сибирски женшен), земна ябълка, гъба чага и, разбира се, лимонник. Използват се и рога от елени и морски таралежи.

автор: МАРИЯ БУНИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest