32 години от сключването на Договора за колективна сигурност
Документът изигра важна стабилизираща роля в условията на бурните геополитически промени в постсъветското пространство и до днес е ключов елемент в гарантирането на сигурността на участващите държави, поддържането на мира и стабилността в региона.
В рамките на повишаване на нивото на сътрудничество между братски страни, през 2002 г. беше взето историческо решение Договорът за колективна сигурност да получи статут на международна регионална организация – ОДКБ, която днес обединява шест държави – Русия, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.
Благодарение на общите усилия, за сравнително кратък период от време, Организацията на Договора за колективна сигурност се утвърди като авторитетна мултидисциплинарна структура, която ефективно решава поставените задачи в своята зона на отговорност. Ясно потвърждение за зрелостта на ОДКБ бяха координираните действия на държавите-членки за подпомагане на Република Казахстан за стабилизиране на вътрешнополитическата ситуация през януари 2022 г. <…>
Ръководейки се от Стратегията за колективна сигурност на ОДКБ за периода до 2025 г., държавите-членки на Организацията последователно разширяват съюзническото сътрудничество.
<…>
ОДКБ е насочена към разширяване на външните си връзки, участие в работа в области от взаимен интерес на трети страни и международни организации, работещи в областта на сигурността, включително в статута на наблюдатели и партньори на Организацията.
Перспективите за по-нататъшното развитие на многостранното съюзническо взаимодействие в рамките на ОДКБ, повишаването на нейните възможности и мерките за неутрализиране на предизвикателствата и заплахите за сигурността на държавите-членки се планира да бъдат обсъдени на предстоящите през май–юни 2024 г. в Република Казахстан заседания на Съвета на министрите на отбраната, Комитета на секретарите на Съвети за сигурност и Съвет на министрите външни работи на ОДКБ.