15 носталгични новогодишни съветски пощенски картички
Тези ретро картички са невероятно популярни в цялата страна и предизвикват сълзи от носталгия в очите на всеки, роден в СССР.
Свободни източници
Съветските хора нямат голям избор от подаръци за Нова година. Всичко ръчно изработено, включително киселите краставички, обикновено е добър вариант и за двете страни – както и някои съветски бонбони.
Свободни източници
И все пак някога единственият начин да поздравиш някого е, като му изпратиш пощенска картичка. Съветските пощенски служби работят чудесно и имат голям избор от пощенски картички за всеки вкус.
Свободни източници
Повечето от тях изобразяват анимирани животни, дядо Мраз и хубави сцени от заснежените гори.
Свободни източници
Всеки роден в СССР със сигурност е виждал тези пощенски картички, рисувани от Владимир Зарубин. Стилът му е много разпознаваем и картините на зайци, катерички, пързалящи се мечки и усмихнати снежни човеци са просто радост за окото.
Свободни източници
Руснаците обикновено наричат тези мили картинки „добрия стар новогодишен дух преди шумната и крещяща комерсиализация на сезона“.
Свободни източници
Вероятно тайната на привлекателността на тези картини е, че Владимир Зарубин е художникът, който стои зад множество съветски анимационни филми.
Свободни източници
Той работи в студио „Союзмультфильм“ над три десетилетия и именно той (с група художници) илюстрира „Ну, погоди!“, „Имало едно куче“, „Приключенията на Маугли“ и много други филми.
Свободни източници
Всяко съветско дете познава и обича героите от тези анимации от най-ранно детство. И те също така украсяват пощенските картички.
Свободни източници
Много от картичките показват, че сладкишите са най-добрият подарък и приказните животни са невероятно щастливи да ги получават.
Свободни източници
„Всички тези картини и герои изглеждат сияещи, весели и енергични“, коментират родени в СССР потребители в интернет под картичките, които стават много разпространени около Нова година в Русия.
Свободни източници
Мнозина все още имат такива картички у дома и с носталгия препрочитат новогодишните пожелания на обратната им страна.
Свободни източници
Всъщност тези картички показват какво са представлявали новогодишните празници за съветския гражданин – весела зимна ваканция, през която всички са щастливи, децата са нетърпеливи да получат подаръците си (и да излязат във ваканция). Всички са усмихнати, спортуват и се занимават със зимни игри.
Свободни източници
Тази естетика става особено популярна – и то не на последно място защото хората са уморени от пропагандните постери, които показват пионери и смели революционери.
Свободни източници
Таралежи на ски, деца с шейни и снежни човеци, украсяващи новогодишните дръвчета, стават важна част от съветската Нова година.
Свободни източници
Съветските лидери гледат на новогодишните празници като на политическа възможност – трябва да накарат хората да забравят за религиозната Коледа. Но благодарение на страхотните филми, анимациите и плакатите Нова година става любим празник на народа без политически елемент – семеен, който носи радост, аромат на елхи и мандарини.
източник: RUSSIA BEYOND