Общество

15 невероятни снимки от Чукотка

Фотографите Олег Зотов и Ида Ручина бяха на експедиция в страната на чукчите, елените, китовете и невероятната дива природа.

Техният фотопроект за Чукотка е истинска епична сага, която ще бъде показана в Третяковската галерия.

Чукотка е полуостров в края на земята и най-източната точка на Русия. В тази сурова земя се намира най-северният град на Русия – Певек, където през по-голямата част от годината духат непредсказуеми силни ветрове. Местната тундра се обитава от коренни народи – чукчи, ескимоси и други. На снимките на Олег Зотов и Ида Ручина е отразена невероятната дива природа по тези места и хората в нейната девствена среда.

1. Планета Чукотка

Олег Зотов и Ида Ручина

Чукотка е земя, където вечността е замръзнала. Руските първопроходци са дошли тук в средата на XVII в., но оттогава малко се е променило в местните пейзажи.

2. Гордостта на Юлтинската тудра

Олег Зотов и Ида Ручина

Северното домашно еленовъдство е в основата на традиционния начин на живот на коренното население на Чукотка. В момента популацията на чукотските елени възлиза на 198 000.

3. Господарка на тундрата

Олег Зотов и Ида Ручина

За местните жители северните елени не са само транспорт, храна и облекло – те са част от местния фолклор. Чукчите даже имат ​​празник – денят, в който елените свалят рогата си. Те се събират и се използват за различни цели, включително за сувенири.

4. Момиче от Уелкал

Олег Зотов и Ида Ручина

Ловът, включително и ловът на китове, е една от основните исторически дейности на местните народи. Уелкал е национално ескимоско село на брега на Берингово море, където навсякъде можете да намерите китови кости – от тях местните са правели оръдия на труда.

5. Обред

Олег Зотов и Ида Ручина

Елементи на традиционната езическа култура и ритуали постоянно се срещат в живота на коренното население. Обръщението към духовете на тундрата, силите на природата е част от уважителното отношение към Земята на предците.

6. Безмълвното езеро „Равкэргыгытгын“

Олег Зотов и Ида Ручина

„Цветето“ е един от най-живописните хълмове в Чукотка, разположен над езерото „Равкэргыгытгын“ (в превод от чукотски – „Прозрачно езеро“). Той получава оранжевия си оттенък благодарение на разливите на лимонити (железен оксид).

7. Лято (остров Врангел)

Олег Зотов и Ида Ручина

Едно от най-загадъчните и невероятни места на Земята е остров Врангел, открит преди 150 години от американския ловец на китове Томас Лонг. Това е природен резерват в Арктика с уникална флора и фауна.

8. Убежище на вярата

Олег Зотов и Ида Ручина

Църквата „Въздвижение на кръста Господен“ е построена в селището Егвекинот през 2016 г. и е първата каменна църква в Чукотка.

9. Чукотски транзит

Олег Зотов и Ида Ручина

Чукотското куче е порода за впрягове на повече от 2500 години, но кучетата все още помагат на хората и днес, както при пътуване на дълги разстояния, така и при лов.

10. Чукотска приказка – Кралят куче

Олег Зотов и Ида Ручина

Важно е да се определи водачът на кучешката глутница. Почти от самото раждане те се възпитават по специален начин, те трябва да бъдат посредници между собствениците и останалите кучета от шейната, да се ориентират перфектно в тъмнината и сред снеговете.

11. Столицата на чукотската земя

Олег Зотов и Ида Ручина

Град Анадир е основан през 1889 г., през 1950-те години започва да се развива като морско пристанище. През 2000-те е извършена цялостна реконструкция на града, като са използвани най-новите антидепресивни дизайнерски технологии за проектиране на полярни градове.

12. Битка на хоризонта

Олег Зотов и Ида Ручина

Тейкев е традиционна битка между чукчи и начин за разрешаване на спорове. Борбата се изпълнява в свободен стил, а противниците се спускат в битката с гол торс, независимо от сезона и времето.

13. Четирите слънца от 180-ия меридиан

Олег Зотов и Ида Ручина

Слънчевият ореол е уникален и грандиозен оптичен феномен. При пречупването на слънчевите лъчи фотографите имат късмета да видят и запечатат на обектива едновременно четири слънца.

14. Жива топлина

Олег Зотов и Ида Ручина

Огнището в жилището на чукчите е много важен символ на семейния живот, щастие и топлина. Над него има дупка, през която, както вярват чукчите, ги гледат предците. Семейство Виквирагтиргиргини внимателно съхранява езика чукчи и културата и ги предава на децата си.

15. Отправна точка

Олег Зотов и Ида Ручина

Ако мислено „пробием“ земното кълбо в нулевия меридиан по Гринуич, тогава ще видим другия край на въображаемата ос в Чукотка, в околностите на село Егвекинот. Тук 180-ият меридиан се пресича със Северния полярен кръг, като завършва стария и започва нов ден, не само за Русия, но и за цялата планета.

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest