Общество

10-те най-популярни гъби, които можете да наберете в горите на Русия

В Русия сякаш са събрани едни от най-големите ентусиасти за бране на гъби в света!

И са най-възхитени от самия процес на събирането им, или, както го наричат, „тихия лов“.

Желанието да „ловят“ гъби вероятно е генетично заложено на руснаците. Всъщност не е изненадващо. В продължение на много векове руснаците се хранят с горски гъби. Повечето „ловци“ са деца (родителите им са твърде заети за такива елементарни неща) и търсенето на гъби е любимото им състезание: чии гъби са по-хубави? Има нещо като „йерархия“ на гъбите: в месеците за бране хората вземат най-доброто, докато в останалото време дори събират гъби, които са едва годни за консумация.

Сега, когато прехраната не изисква същите усилия, милиони руснаци са все още луди по „тихия лов“. Старата йерархия на хранителната стойност на гъбите се пази само в главите на най-запалените събирачи. И всеки „ловец“ си има любимци.

Обикновено руснаците събират само онези гъби, които познават от детството си, но днес има много специализирани издания, както и апликации, с чиято помощ потребителите си помагат един на друг да разпознават определени гъби.

Сезонът започва в края на май, но най-харесваните гъби растат през септември-октомври.

Пачи крак

Legion Media

Тази много сладка „оранжева“ гъба се повява в Централна Русия към края на август. Тя се крие сред тревите в широколистни и иглолистни гори. Обикновено расте на едно място – „ловците“ на гъби дори наричат такива места „поляни от пачи крак“.

„Обичам да събирам гъби повече, отколкото обичам да ги ям“, пише руски потребител. „Интересно е как понякога намираш една гъба пачи крак и се започва… търсене и ловуване. Виждаш, че кошницата е пълна, но не си тръгваш от поляната.“

Основният плюс на пачия крак е, че много рядко я нападат червеи. Най-вкусното нещо, което можете да направите с нея, е да я изпържите с картофи. И все пак има много рецепти за всеки вкус.

Манатарка (Boletus edulis)

Legion Media

Манатарката се смята за „царица“ на всички гъби. Само я погледнете: толкова красива и сочна, а дори можете да я ядете сурова. Тя също расте в иглолистни и широколистни гори, като предпочита по-суха почва.

„Манатарката, както баба обичаше да казва, е ценна гъба, най-ценната и най-полезна от всички гъби“, пише друг потребител. „Трябва да я отрежете в коренчето, без да увредите мицела. Защо да съсипвате такава красота?“

В руските гори обаче тя е много търсена не само от хора, но и от червеи, така че трябва да се проверява внимателно.

Подберьозовик (обикновена брезовка)

Legion Media

В Русия няколко вида гъби от рода Leccinum се наричат подберьозовик. Всички те обаче са ядливи и се различават една от друга съвсем малко – основно по нюансите и големината на „шапката“. Както предполага и самото им име, те растат близо до брези.

„Ако се разходите около брезите по време на сезона на гъбите, няма да останете без сутрешна чорба“, пише потребителят Сергей. „Затова обичам тези гъби. Ето така [можете да ги събирате]! Покарайте велосипеда си сутрин и винаги ще откриете малко.“

Можете да ги пържите, да ги слагате в супи или просто да ги мариновате в буркани.

Подосиновик

Legion Media

Още една гъба от рода Leccinum, но по-различна от подберьозовика. Има ярка орнажево-червена „шапка“ и расте близо до трепетлика. Между другото, расте особено добре в млади горички и не сама, а обикновено в голяма гъбена „семейна“ група.

Масловки (Suillus)

Legion Media

„Гъбите масловки имат едно неоспоримо предимство пред другите гъби: това са най-добрите гъби за събиране“, пише Виктор, събирач на гъби.

Друго предимство е, че растат много добре на север. Предпочитат ливади в млади борови горички. Името „масловка“ идва от „маслен“: шапката им е хлъзгава на допир.

Печурки

Legion Media

Тази гъба най-често се среща по руските магазини, но мнозина предпочитат да я търсят в природата. Тя расте най-добре на ливади и полета, където кравите излизат на паша – обича такъв тип почва. „Печурките имат миризмата на гъби, влага и малко тор. Гъбите от магазина (отгледани в оранжерии) не миришат на нищо“, пише руснак, който събира гъби.

Гълъбки

Legion Media

Гълъбките имат различни видове и цветове, а и обикновено са най-разпространените гъби в руските гори. Някои видове обаче могат да се ядат само след като са сготвени, така че трябва да събирате само познати гъби.

Грузди (Lactarius resimus)

Legion Media

На пръв поглед груздите не изглеждат много апетитни и се крият в зеленината покрай брезите. И все пак търсенето им предизвиква буря от емоции в истинските „ловци“. „Събирането на грузди дава такова вълнение и щастие, когато ги откриеш, особено когато са в голямо семейство“, казва събирач на гъби от Урал.

Преди готвене, груздите се накисват за няколко часа (или се сваряват), за да се махне горчивината им. След това се пържат и осоляват за зимата. Много вкусно!

Обикновена млечница (Lactarius deliciosus)

Legion Media

Тази гъба е от същия род, като груздите, и също има горчив вкус, който изчезва след готвене. Затова е и най-готвената. Расте на групи в иглолистни гори и обикновено се намира по цвета на „оранжевата“ си шапка.

Обикновена пънчушка (Armillaria mellea или медена гъба)

Legion Media

Тази гъба расте на пънове и паднали дървета и изглежда ужасна… Дайте ѝ шанс! Тя е много популярна за събиране в Русия!

„Пънчушките са ми любимите гъби. Хайверът от тях е най-вкусното нещо, мариновани също не отстъпват на вкус“, пише събирач на гъби от Русия. „И освен това имат толкова аристократична гъбена миризма.“

автор: ЕЛЕОНОРА ГОЛДМАН

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest