10-те най-красиви мозайки от Московското метро
Московчани пътуват всеки ден в метрото и понякога не забелязват красотата на „най-големия подземен музей в света“.
Междувременно таваните и стените на станциите и вестибюлите крият невероятни произведения на приложното изкуство.
Обещайте да бъдете внимателни докато разглеждате цялата тази красота в Московското метро – забързаната тълпа може просто да ви „събори“.
Библиотека „В.И. Ленин“
Legion Media
На една от първите станции на столичното метро на името на Ленин е изложен огромен портрет на лидера на Революцията. Станцията е открита през 1935 г., но мозаечната глава се появява едва 30 години по-късно, изпълнена от художника Григорий Опришко.
„Белоруская“
Константин Кокошкин/Global Look Press
Още една работа на Опришко – 12 мозаечни панела на сводовете на „Белоруская“ на кръговата линия. Всяка изобразява сцени от живота на беларусите, един от народите на СССР. През 1951 г. художникът и екипът от архитект-проектанти получават най-високата награда за дизайн на станцията – Сталинската награда.
В една от мозайките – „Везачка“ – първоначално е включен портрет на Сталин, но по време на развенчаването на култа към личността му той е заменен с ордена „Червено знаме на труда“ (сърп и чук). Образът на Сталин е премахнат не само оттук – по-долу ще говорим и за други случаи.
„Маяковская“
Legion Media
Това е една от най-красивите станции. Фоайето е декорирано през 1938 г. от мозайки на известния художник-соцреалист Александър Дейнека. В плафоните на централните куполи има 34 панела. Цикълът се нарича „Денят на съветското небе“ и изобразява това, което съветския човек вижда, ако погледне към небето: самолети над Кремъл, плувци, скачащи във водата, парашутисти и други сцени, проверени от съветската идеология.
„Новокузнецкая“
Николай Галкин/TASS
Струва си да преминете три станции на юг по зелената линия и можете да се възхитите на друга серия мозайки на Дейнека от 1941 година. Тези осемточкови панели също дават впечатление, че в метрото пътникът, който вдигне глава нагоре, ще види директно небето. Сюжетите са от „Деня на земята на съветите“: машиностроене, авиация, парад на спортистите и триумфът на индустриализацията.
„Новослободская“
Legion Media
Станцията е като приказен подводен свят. В страничните арки има светещи мозайки от цветно стъкло. Между другото, стъклописът е направен в Рига от същото стъкло, което е използвано за католическите катедрали, според скиците на съветския художник Павел Корин. Те изобразяват причудливи растения и звезди, както и представители на различни професии – учени, художници, музиканти.
Александър Шчербак/TASS
Корин също конструира панел от шмалта в края на залата с надпис „Мир в света“. Над майката с дете преди е имало медальон с портрета на Сталин, но при Хрушчов Корин е принуден да коригира панелите – и сега на мястото на Сталин са изобразени гълъбите на мира.
„Комсомолская“
Николй Галкин/TASS
Павел Корин работи и по станция „Комсомолская“ на кръговата линия. Станцията е открита през 1952 г. и е стратегически важна: тя обслужва пътници от три московски жп гари наведнъж, така че е замислена като парадна. Мозайките тук изобразяват патриотични сцени от руската история: князе, генерали и други национални герои.
„Чеховская“
Николй Галкин/TASS
Изчакайте, докато влакът тръгне – по стените има мозайки от 17 вида цветни минерали от Русия – от лазурит до яспис. Сюжетите от творбите на Антон Чехов са направени по техниката на флорентинската мозайка от художниците Петър и Людмила Шорчев.
На входа е изобразен профилът на писателя.
„Бауманская“
Архивна снимка, Андрей Никериче/Агенция „Москва“
Тази станция е посветена на героизма на съветския народ през Втората световна война. Вътре през 1945 г. на стената е изложено червено знаме с профилите на Сталин и Ленин. През 1963 г. профилът на Сталин е премахнат и Ленин започва да гледа в обратната посока.
Подходът към ескалаторите от входа е украсен с мозайка от майолика „Слава на Съветската армия“. Според легендата художникът Исаак Рабинович скрива три православни кръста в мозайката.
„Добрининская“
Архивна снимка
В горната част на ескалатора на станцията има мозаечен триптих, който показва демонстрация със знамена и транспаранти. По време на откриването на станцията през 1950 г. на знамето е имало и портрет на Сталин, но след 1961 г., времето на първия космически полет, портретът на водача е заменен с образа на Юрий Гагарин.
Николй Галкин/TASS
Вътре на станцията имало и барелеф, изобразяващ Сталин, но през 60-те години на миналия век той е демонтиран и е монтирана мозайката, изработена от шмалт – „Утро на космическата ера“, също посветена на космоса.
„Трубная“
Татяна Подойницина/Sputnik
Новите метростанции са изпълнени с модерен дизайн, но някои са стилизирани като луксозно декорирани станции от епохата на Сталин. Такава е станция „Трубная“. Тя е открита през 2007 г., но има гранит, мрамор и лампи в стил aр нуво. Основната атракция са мозаечните витражи, изобразяващи руските градове, дело на Зураб Церетели.
източник: RUSSIA BEYOND