10-те най-големи езера в Русия
Ладожкото езеро е по-голямо от Черна гора, а Каспийско море, според някои, не е море, а най-голямото езеро в света.
В Русия има 2 млн. езера, повечето от които са разположени в Сибир и северната част на Европейска Русия. Кои от тях са най-големи по площ?
- Каспийско море (371 000 км²)
Елена Афонина/ТАСС
Въпреки че се нарича море, Каспийско море всъщност е затворен воден басейн, само че много голям – с размерите на Германия. Учените смятат, че преди хиляди години Каспийско море и Черно море са били един воден басейн. Водата в Каспийско море всъщност е солена, а дъното му е с океански произход. Въпреки това тук се срещат само речни риби, а по-голямата част от водата идва от река Волга.
Пет държави са разположени на брега му: Русия, Азербайджан, Иран, Казахстан и Туркменистан. Тук се разработват и находища на нефт и газ. Между другото, по-голямата част от черния хайвер също се произвежда в Каспийско море.
- Байкалското езеро (31 500 км²)
avdeev007/Getty Images
Най-дълбокото езеро в света – дълбочината му достига 1,6 км! Езерото Байкал в Сибир е едно от най-известните природни чудеса на света. То съдържа една пета от цялата прясна вода на Земята и е обитавано от стотици растения и животни, които не могат да бъдат открити никъде другаде. Например байкалският тюлен (единственият сладководен тюлен в света) и байкалската есетра.
В южната част на езерото има и много живописна железопътна линия.
- Ладожкото езеро (17 703 км²)
Ukususha/Getty Images
Ладожкото езеро е най-голямото езеро в Европа. На бреговете му се намират градове от Карелия и Ленинградска област: Сортавала, Приозерск, Шлиселбург. На едноименните острови се намира и известният Валаамски манастир. Река Нева води началото си от Ладожкото езеро.
Част от езерото е заета от Националния парк „Ладожки скали“ – стотици острови, канали и заливи, изгубени в гъстите карелски гори. Това е едно от най-предпочитаните от туристите и местните жители места за риболов и разходка с кану.
- Онежкото езеро – (9616 км²)
Holger Leue/Getty Images
Друго езеро в Карелия, Онежкото, също се смята за едно от най-големите в страната. В това езеро се намират столицата на Карелия, град Петрозаводск, както и промишлените градове Кондопога и Медвежегорск. Има повече от хиляда и петстотин острова, най-известният от които е Кижи – музей на дървената архитектура на открито.
Онега е свързана с Бяло море чрез Беломорско-балтийския канал.
От 1972 г. на езерото се провежда най-големият шампионат по ветроходство в страната – Онежката ветроходна регата.
- Езерото Таймир – (4560 км²)
Тундровик (CC BY-SA)
Полуостров Таймир в северната част на Красноярския край е едно от най-недостъпните места в страната – със само няколко селища, разделени от стотици километри безлюдна тундра. В едно от тези отдалечени места, близо до планината Биранга, се намира огромното полярно езеро Таймир.
Водата в него е не просто студена, а е истински лед от септември до юли, който замръзва до самото дъно. Само 73 дни в годината в езерото Таймир няма лед. И тук има живот! В езерото се срещат арктически риби като муксун, хамсия и бяла риба.
Полуостров Таймир е земя на езера и планини без върхове. Ние успяхме да посетим едно от най-красивите и загадъчни езера на Таймир през лятото.
- Езерото Ханка (4560 км²)
Legion Media
Езерото Ханка в Приморието, на границата с Китай, е едно от редките места, където можете да срещнете амурската горска котка. Освен това езерото Ханка е много популярно място сред жителите на Далечния изток за отдих, риболов и наблюдение на редки и красиви птици.
- Чудско-Псковско езеро (3555 км²)
NASA
Това не е едно езеро, а цял езерен комплекс! Заради размерите си понякога го наричат Псковско море. Част от езерото се намира в Естония, а друга част – в Русия.
Известно е и като историческо място: през 1242 г. върху леда на Псковското езеро се е състояла битка между руските войски на Александър Невски и тевтонските рицари – Ледената битка.
- Езерото Убсу-Нур (3350 км²)
Dr. Králík (CC BY-SA)
Езерото Убсу-Нур е разположено на границата между Монголия и Русия, в Република Тува, южната част на Сибир. Басейнът на това езеро е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. На тези територии са открити множество паметници на културата на древните народи: петроглифи, рунически надписи, могили. В същото време сега тук на практика никой не живее.
- Езерото Чани (1990 км²)
Александър Кряжев/Sputnik
Най-голямото езеро в Западен Сибир е Чани, разположено в Новосибирска област. В него има около 70 острова с уникални пейзажи, на които живеят редки животни. Местните жители имат легенда за гигантско чудовище, което поглъща хората, попаднали във водата. В същото време езерото е доста плитко, средната дълбочина е само 2 метра.
Това езеро е описано за първи път от учения Петер Симон Палас по време на експедицията му в Сибир през 1786 г. (същият, на когото е кръстена котката на Палас, т.е. манулът)
- Бяло езеро (1290 км²)
Svetlana Sukhorukova/500px/Getty Images
Най-красивото езеро на руския Север се намира във Вологодска област. Хората живеят на бреговете му поне от IX в., като го използват както за водоснабдяване, така и като търговски път. Там се намират древните селища Белозерск, Крохино и много други. Наричано е бяло заради бялата глина на дъното. То има идеално кръгла форма.
източник: RUSSIA BEYOND