10+ стари славянски имена, с които руснаците все още кръщават децата си
Най-популярните руски имена днес са с гръцки произход.
Но кои са автентичните славянски имена, с които хората в Русия са се наричали и продължават да се наричат? Ето списък с най-разпространените сред тях.
Повечето руски имена днес са с гръцки произход или са интерпретирани или трансформирани от гръцки имена. Това се случва, след като Русия приема християнството в края на XX в. и хората, които се кръщават, започват да приемат нови имена от византийската църковна традиция. Много популярни мъжки имена, като например Николай, Александър или женските Екатерина или Елена, идват в Русия от гръцки и от латински. Дори изключително популярното име Иван, което се смята за „много“ руско, всъщност идва от иврит (както и Михаил). И до днес, обаче, са стигнали някои традиционни славянски имена и хората продължават да ги използват.
- Владимир
Russia Beyond (Снимка: Kay Nietfeld/dpa/Global Look Press; Свободни източници)
Княз Владимир Велики покръства Стара Рус в християнството и името му остава в традициите и става църковно име. В продължение на много векове Владимир е име, което се дава само на графове и на князе, но след това се разпространява сред целия народ. През XX в. Владимир става едно от най-разпространените имена, с които хората кръщават децата си.
- Борис
Russia Beyond (Снимка: Gamma-Rapho/Getty Images; Свободни източници)
Произходът на това мъжко име не е 100% ясен. Някои изследователи го свързват с появата в Русия на българския управник от IX в. Борис, който покръства българите. Други смятат, че името може да води корените си от Монголия или пък да е съкратена версия на протославянското име Борислав. Борис е името на един от първите руски свети – княз Борис, син на Владимир, който покръства Русия в християнството.
- Глеб
Russia Beyond (Снимка: Stanislav Govorukhin/Odessa Film Studio, 1979; Nastasic/Getty Images)
Това мъжко име идва от скандинавското Гудлейфр („наследник на Бог“). Но тъй като княз Глеб става един от първите руски светци заедно с брат си Борис, името влиза в руската църковна традиция.
- Слава
Russia Beyond (Снимка: ТАСС; Свободни източници)
Това име се използва като умалително за 10 различни имена – Ярослав, Святослав, Ростислав, Вячеслав, Мстислав, Станислав и др. Коренът им идва от думата „слава“. Святослав се превежда като „слава на светеца“, Ярослав означава „ярка слава“, Вячеслав означава „голяма слава“ и т.н. Тези имена са изключително популярни сред средновековните руски князе, но са много разпространени и днес. Те могат да се дават и на жени, като само се добави буквата „а“ накрая: Ярослава, Вячеслава, Мирослава и т.н.
- Юрий
Russia Beyond (Снимка: Hulton Archive/Getty Images; Свободни източници)
Изненадващо, това мъжко руско име е производно на Георги, което, също като Джордж на английски, води началото си от гръцкото име Георгиос. В спечелилия Оскар съветски филм „Москва не вярва на сълзи“ (1980 г.) има забавен епизод, свързан с това име. Един от героите казва: „Георгий, който е Гога, който е Гоша, който е Юрий, който е Гора, който е Жора…“. Славяните адаптират името Георги (което съществува и в руския език) и го променят на Юрий, просто защото не могат да произнесат правилно буквата „Г“ в началото. С времето името получава нови версии и една от тях е Игор.
- Всеволод
Russia Beyond (Снимка: ullstein bild/Getty Images; Свободни източници)
Това мъжко име се състои от две части: „все“, което означава „всичко“ и „волод“, което е архаична форма на глагола „владеть“ (владея). Има много староруски князе с това име, а най-известният му представител е великият княз Всеволод Голямото гнездо, който през XI-XII в. управлява Владимирско-Суздалското княжество. В съвременната история един от пазителите на това име е главният редактор на Russia Beyond Всеволод Пуля!
- Олег и Олга
Russia Beyond (Снимка: Държавен литературен музей; Свободни източници)
Това старо славянско име води корените си от скандинавските Хелга (за жените) и Хелги (за мъжете). Първият Олег в руската история е Олег Пророка, който управлява Стара Рус като регент заедно с Игор, синът на Рюриковия син Игор. А първата Олга е жената на този Игор, която по-късно става св. Олга. Тя е първият руски управник, покръстен в християнството и в този смисъл повлиява на внука си Владимир Велики.
- Светлана
Russia Beyond (Снимка: Държавен музей на изкуствата в Нижни Новгород; Виктор Бойко/Getty Images)
Историците спорят за произхода на това женско име и търсенето на корените му в староруските имена не дава никакъв резултат. Така че, най-вероятно, името е измислено в началото на XIX в. от поета Александър Востоков, след което става популярно, след като друг поет – Василий Жуковски, пише баладата си „Светлана“ (1813 г.). „Свет“ означава „светлина“. През XIX в. това име се използва често за кораби и фирми, но през XX в. се превръща в популярно женско име. Дъщерята на Сталин се казва Светлана, например. А през 1943 г. Руската православна църква позволява това име да се приема за кръщение.
- Людмила
Russia Beyond (Снимка: AFP; Sputnik)
Това име се състои от две части: „Люд“ (хора) и „мила“ (мила), така че буквално се превежда като „мила на хората“. Името е със славянски произход (има и чешка светица – Людмила от Бохемия, която е почитана и от Руската православна църква, и от Римо-католическата православна църква). На руски името става известно за първи път, след като го използва отново поетът Василий Жуковски. Този път, баладата се казва „Людмила“ – свободен превод на немската поема „Ленора“ на Готфрид Август. Друга известна литературна творба е поемата „Руслан и Людмила“ на Александър Пушкин. Името е невероятно популярно през XX в. в СССР и може да се съкращава на галено като Люда и Мила.
- Вяра, Надежда, Любов
Russia Beyond (Снимка: Свободни източници)
Тези три женски руски имена са с общ произход – те са руските преводи на имената на ранните християнски светици Вяра, Надежда и Любов. Те обикновено се почитат заедно с майка им София („мъдрост“).
източник: RUSSIA BEYOND