10 руски региона с уникална местна кухня
Къде пият солен чай? И колко вида дагестански кнедли можете да пробвате?
Татарстан
Legion Media
Татарстанската кухня е една от най-популярните в Русия. Техните триъгълни пирожки, наречени ечпочмак (буквално „три ъгъла“) ще спечелят сърцето на всеки лакомник. Друг вид татарстански пирожки са елеш, подобни на ечпочмак на вкус, но са оформени като кръг с „похлупаче“ отгоре. Пълнежът и на двата типа обикновено е пилешко или друго месо с картофи и бульон – безупречна комбинация, която прави тези пирожки толкова вкусни и сочни.
Местните сладки обикновено са базирани на мед и включват популярния чак-чак – дълбокоизпържен десерт със сироп – и медни конусовидни сладки, наречени талкиш калеве.
Якутия
Legion Media
Коренното население на Якутия има вкусни ястия. Якутите живеят в суровите условия на пермафроста с вечна зима, така че кухнята им е бедна на плодове и зеленчуци, но включва много месо и риба. Основното ястие, разбира се, е строганина, което представлява тънки резени замразена риба. След това идва салатата Индигирка, която е кръстена на якутската река и се прави от нарязана замразена риба с лук и слънчогледово олио. Запазете си място и за десерта от замразени горски плодове със заквасена сметана, наречен кьорчех.
Дагестан
Getty Images
Дагестан е етнически най-разнообразната република в Русия. Тук живеят около 30 различни етнически групи и всяка от тях си има свои собствени ястия. Най-често срещаната съставка в тези кухни обаче са агнешкото, подправките, планинските билки, както и ястията, направени от безквасно тесто. Най-известното ястие от Дагестан е чуду, което представлява тънки питки, пълнени със зелении, творог и кайма, които се запържват в сух тиган, а след това се заливат с олио. Чуду са много известни и няколко такива за закуска ще ви държат сити чак до вечеря.
Дагестан има и свои кнедли, наречени курзе, които се приготвят под формата на плитки и се пълнят с месо, творог, картофи и яйца.
Но, разбира се, безспорният цар на дагестанска кухня са хинкали, които се правят от варено агнешко в парченца тесто. Всяка етническа група в региона има своя собствена традиция в приготвянето на това ястие. Аварите предпочитат да нарежат тестото на големи ромбчета, лезгините на малки квадратчета, а лаксите – под формата на „уши“.
Крим
Legion Media
Главното ястие на кримската татарска кухня, разбира се, е чебурек –дълбокопържени пироги с месо под формата на полукръг. Това е и най-популярната улична храна в Крим и по цялото черноморско крайбрежие.
Любителите на морската храна трябва да опитат ставрида (сафрид – бел. прев.) и барабулка (червен кефал – бел. прев.) – малки рибки, пържени в масло. Вървят с кримско вино.
А десертът, разбира се, е баклава, медена торта или ядки на конец с гроздов сок, наречени чурчхела.
Калмикия
Legion Media
Калмикия е степен регион и една от най-горещите зони на Русия, така че тукашната кухня е доста уникална. Например има супа Махан, която се прави от големи кубчета картофи, агнешно и лук. Или борцоги, нещо средно между кифличка и донът.
Но истинската изненада е чаят. Една от най-популярните напитки е зелен чай със сол с мляко или масло. Истинска номадска напитка! В местните магазини дори можете да намерите готова смес за този чай, която просто изисква да се добави гореща вода.
Като цяло млякото доста се цени в Калмикия и местните понякога дори се шегуват, че водката тук се прави от мляко.
Бурятия
Legion Media
Кухнята на Бурятия е широкоразпространена не само в самата Бурятия, но и в съседните Иркутска област и Трансбайкалието. Първото нещо, което трябва да опитате тук, са буузи, големи и сочни кнедли на пара. Има и много млечни продукти, които могат да се съхраняват дълго време. Освен местните разновидности на сиренето, има и аирхан (топки от творог) и торти от фурми с млечна пяна. Любителите на пържените пироги ще оценят хушуурите.
Тук дори уличната храна е доста необикновена! Дълбокопържени буузи, хушуур на клечка и бургери с кнедли на пара – всички направо за вкъщи!
Карелия
Legion Media
Кухнята в Карелия има много общо с финландската кухня. Главната съставка на ястията тук е рибата, като има много начини за приготвянето ѝ. Опитайте, например, тяхната рибена чорба с чист или сметанов бульон, наречена каларуока или лохикеито.
Най-популярните сладкиши тук се наричат калитка – малки отворени пироги от оризово брашно и пълнеж от овесена каша или картофи. Може да звучи странно, но са наистина вкусни!
Удмуртия
Legion Media
Един интересен факт за кухнята тук е, че повечето местни ястия по традиция се готвят на фурна и имената им го доказват. Например перепечи, чието име идва от фразата „перед печкой“ (пред печката), тъй като тези пироги трябва да се пекат на силен огън, за да се получат добре. Тукашните тънки питки с местен сос се наричат табани и на вкус са подобни на руските палачинки на фурна.
Кабардино-Балкария и Карачаево-Черкезия
Legion Media
Тези два региона са населени от близки етнически групи и кухните им са много подобни. Кулинарният стожер е хичин, вид плоска питка с различни пълнежи, включващи картофи, зелении със сирене и кайма. Можете да го намерите навсякъде, от гостилниците в планинските курорти до луксозните ресторанти. Просто не мислете за калориите, докато го ядете.
Месоядните със сигурност ще останат доволни, защото местната кухня включва всички видове кебапи и гриловано месо.
Северна Осетия
Legion Media
Ако някога посетите тази малка кавказка република, определено няма да останете гладни! Славата на осетинските пироги се носи надалеч, а в страната те са толкова популярни, колкото и пицата.
Това означава, че всъщност може да пробвате това ястие почти навсякъде в Русия и дори зад граница.
автор: ЕЛЕОНОРА ГОЛДМАН
източник: bg.rbth.com