10 неща, които не знаете за прочутата космическа станция „Мир“
На 23 март 2001 г. легендарната орбитална станция е потопена в Тихия океан след 15 славни и трудни години в космоса.
- Благодарение на нея съществува МКС
Репродукция на схемата на орбитална станция „Мир“Sputnik
Когато СССР изстрелва „Мир“ в орбита през 1986 г., тя става първата пилотирана модулна станция в космоса. Дълги години „Мир“ е единствената платформа, на която се тестват и подготвят дълги периоди на работа в космоса. Оттогава тя е посещавана често от много космонавти от различни държави. Уроците, научени през годините, помагат за усъвършенстването на Международната космическия станция (МКС).
- Помага за поставянето на три световни рекорда
„Мир“ по време на наземната подготовка в цеха на Космическия център „Хруничев“Александър Моклецов/Sputnik
Станцията е използвана специално за дълги мисии в космоса. Нищо чудно, че два световни рекорда за най-дълго време, прекарано в космоса съответно от мъже и жени са поставени и именно на „Мир“: от руския космонавт Валерий Поляков и американската му колежка Шанън Лусид.
Пресконференция с героите на СССР Леонид Кизим и Владимир СоловьовАлександър Моклецов/Sputnik
Руският космонавт Анатолий Соловьов държи световния рекорд за най-много разходки в космоса (общо 16) и най-дълго прекарано време в разходки в космоса (82 часа с натрупване) – всички те на борда на орбиталната станция „Мир“.
- Става символ на международната дружба
3 декември 1986 г. Командир на екипажа Л.Д. КизимТАСС
Първият чуждестранен екипаж стъпва на борда на руската станция „Мир“ през 1995 година. Оттогава тя е посещавана от космонавти от САЩ, Канада, Великобритания, Австрия, Германия, Франция, Япония, Словакия, България, Сирия и дори Афганистан, което я превръща в символ на солидарност в името на науката.
Шатъл „Атлантис“ и станция „Мир“NASA
От февруари до август 1990 г. на борда на станцията се намира знамето на мира – символ на Пакта Рьорих, посветен на защитата на художествените и научни институции и исторически паметници.
- Провежда съвместна програма с американски космически совалки
„Мир“, 12 юни 1998 г.NASA
„Мир-Шатъл“, която започва през 1993 г., е съвместна програма между космическите агенции на САЩ и Русия. В продължение на 4 години руските космонавти използват американски совалки, за да стигат до станцията „Мир“, а американците използват космическия кораб „Союз“ за дълги мисии на борда на „Мир“. Програмата приключва през 1998 година.
- Оцелява след сериозен инцидент
Повредена слънчева батерия на модулаNASA
Най-сериозният инцидент с „Мир“ се случва на 25 юни 1997 г., когато грешка на новата система за контрол става причина за сблъсък между транспортния кораб „Прогрес М-34“ и модула „Спектър“.
Сблъсъкът уврежда соларните панели и причинява огромна загуба на енергия на станцията. Оказва се невъзможно повреденият модул да бъде поправен, така че космонавтите просто го запечатват. Модулът остава така чак до потапянето на „Мир“ в Тихия океан през 2001 година.
- Вдъхновява филмови режисьори и създатели на компютърни игри
Кадър от филма „Армагедон“Michael Bay/Touchstone Pictures; Jerry Bruckheimer Films; Valhalla Motion Pictures
Станция „Мир“ е „герой“ в много поп продукции. Тя участва във филми, като например „Армагедон“, „Вирусът“ и „Желязно небе“, както и в компютърните игри Red Alert 3 и Fallout Tactics: Brotherhood of Steel.
- Прекарва в космоса 15 години
Советско-английски космически екипажАлександър Моклецов/Sputnik
Първата пилотирана модулна станция прекарва в орбитата на Земята общо 5511 дни.
- На „Мир“ се провеждат над 23 000 научни експеримента
Космонавтът Александър ВолковSputnik
Освен всичко останало, научните мисии на космическата станция „Мир“ помагат на учените да се научат как да предвиждат по-точно земетресения.
- В крайна сметка се износва и е изведена от експлоатация
Водолази работят над копие на „Мир“ под водата, за да отработят отстраняването на щетиReuters
С времето зачестяващите аварии на „Мир“ показват, че тя вече е остаряла и се нуждае от огромни инвестиции, за да продължи да работи. Те не са оправдани, така че на 23 март 2001 г., след 15 години в космоса, станцията е свалена от орбита в отдалечена зона на Тихия океан, известен като „Космическото гробище“.
След като легендарната космическа станция е погребана под водата, плъзват непотвърдени слухове, че извеждането ѝ от експлоатация е провокирано от смъртоносен вирус, дошъл от космоса.
- На нея е кръстен астероид
NASA
Няколко месеца, след като „Мир“ е изведена от експлоатация, белгийският астронавт Ерик Валтер Елст открива астероид, който в крайна сметка е кръстен „11881 Mirstation“.
АВТОР: НИКОЛАЙ ШЕВЧЕНКО
източник: bg.rbth.com