Общество

10 главни съветски сериала

Разузнавачи, милиционери, детективи – героите на тези мини сериали или огромни телеепопеи са близки до съветските хора и стават любимци на целия народ.

  1. „Щит и меч“ (1968)

Владимир Басов/Мосфилм, 1968

Александър Белов (звездната роля на Станислав Любшин) е съветски разузнавач, който успява да се внедри в немския Абвер и да получи достъп до важни секретни сведения. Той е обикновен човек, далеч не супермен. За първи път в съветската кинематография нацистите са показани не като карикатурни герои, а като умни и хитри съперници.

Това дори не е сериал, а цяла киноепопея от четири филма и една от първите сериозни работи за съветските разузнавачи. Тя е заснета за 50-годишнината за Службата за външно разузнаване на КГБ и през 1968 г. филмите излизат един след друг в течение на два месеца. Показани са в кинотеатрите и жънат огромен успех. Заглавната песен на филмите –  С чего начинается Родина – става истински хит на всички времена. Според думите на изпълнителя на главната роля Любшин именно тази киносага е повлияла на решението на Владимир Путин да стане разузнавач.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Разследването се води от експерти“ (Следствие ведут ЗнаТоКи) (1971-2002)

Олга Лаврова, Александър Лавров/Главна редакция на литературните и драматични програми на Централната телевизия, 1971-2002 г.

Трима сътрудници на Московското наказателно следствие разплитат сложни дела от най-широк спектър: от битови убийства до нелегална търговия с шедьоври на изкуството. При това сериалът не изобилства от екшън сцени: всички престъпления експертите разследват основно в кабинета си с помощта на умствената работа и логиката.

„Експертите“ са пуснати по инициатива на вътрешния министър Николай Шчелоков, който се опитва да подобри престижа на съветската милиция (през 1970-те има бум на филми и сериали, които показват доблестните и при това човечни пазители на реда). Сериалът върви без прекъсване в продължение на 18 години, за които са пуснати 22 филма, а след това през 2002 г. излиза двусерийното продължение „Разследването се води от експерти. Десет години по-късно“. Сериалът и актьорите, изиграли главните роли, са невероятно популярни. Освен това телевизионните зрители особено много обикват песента от сериала, чиито думи стават крилати: „Нашата служба е и опасна, и трудна, но на пръв поглед сякаш не се вижда“.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Сенките изчезват по пладне“ (1972)

Владимир Краснополски, Валери Усков/Мосфилм, 1972

Наследниците на богатото търговско семейство са активни противници на комунистите, но след революцията и гражданската война са принудени да се крият в сибирско село под чужди имена. По невероятен начин собствените им деца и следващите поколения стават вече типични съветски хора.

В седемте серии се проследява целият ХХ век – от Гражданската до Втората световна война и 1970-те години – в живота на едно село. Драматичният сериал разкрива цял пласт от народни съдби. Тази пронизителна телесага се излъчва дори в кинотеатрите.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Седемнадесет мига от пролетта“ (1973)

Татяна Лиознова/Киностудио Горки, 1973

Втората световна. Съветският разузнавач се внедрява във висшите ешелони на властта на нацистка Германия под името Макс Ото фон Щирлиц. Задачата му е да провали преговорите на немците за капитулация. Всеки ден, като рискува да не бъде разкрит, той безупречно изпълнява работата си и поразява със устойчивостта на характера си. Една от най-пронизителните сцени е срещата на Щирлиц със съпругата му, в която те седят на различни маси в кафене и се преструват, че не се познават.

12-серийният филм си остава много популярен и получава множество държавни награди, като се харесва лично на Леонид Брежнев. Образът на Щирлиц (в потресаващото изпълнение на Вячеслав Тихонов) за мнозина си остава идеал за нравственост, хуманизъм и професионализъм. През 2019 г. Щирлиц става лидер в запитването на тема кой най-много съответства с представите на руснаците за идеалния политически лидер. Освен това той е истински поп-герой: сред народа се раждат множество вицове с Щирлиц в главната роля.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Голямо междучасие“ (1973)

Алексей Коренев/Мосфилм, 1973

Младият историк Нестор Северов идва да работи като учител във вечерното училище за работеща младеж. Освен това му поверяват и класно ръководство. Много ученици са по-възрастни от смаия преподавател, всички имат семейства, свои проблеми и тревоги. Така че Нестор трябва не просто да учи история и дисциплина, но и да решава личните им проблеми.

В мини сериала от четири серии е заснета цяла плеяда от популярни съветски актьори – от Евгений Кононов до Ролан Биков. Показани са най-разнообразни и многопластови образи и ситуации. При комедийната съставляваща има и тънка лирическа работа и много пропаганда на образованието за възрастни и работници. Сериалът и до днес си е един от любимите, често излъчвани  на малкия екран.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Вечен зов“ (1976-1983)

Владимир Краснополски, Валери Усков/Мосфилм, 1976-1983

Още една дълга сага за сибирското село, преживяло три войни и революции през ХХ век. Някой се връща от Руско-японската война, някой тайно се присъединява към революционната партия на бъдещите болшевики. Историята минава през това и следват съветската власт, колективизацията, Втората световна война, безмилостните концлагери. Действието завършва през 1961 г., като до края зрителят разсъждава в напрежение кой е прав, кой е виновен, кой е предател и кой е честен пред съвестта си.

Излизат общо два сезона и 19 епизода. Сериалът е много популярен, получава много държавни награди и многократно е излъчван по телевизията. Литературната основа е едноименният роман на Анатолий Иванов. Той казва, че това е книга за трудната борба на хората за справедливост, щастие и достойнство според него основната идея е, че „всяка истина, и обикновената, и житейската и особено социалната, не се добива лесно от хората“.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Мястото на срещата не може да бъде променено“ (1979)

Станислав Гоборухин/Одеско филмово студио, 1979

Следвоенна Москва е измъчвана от бандити и престъпност. Капитан Глеб Жеглов (Владимир Висоцки) от Московския криминален отдел ръководи отдела за борба с бандитизма. На помощ му се притичва младият и решителен Владимир Шарапов (Владимир Конкин), току-що демобилизиран.

Телевизионният филм е може би най-успешният от поредицата за съветската полиция. Популярността му е толкова голяма, че има легенди как по време на излъчването на всеки от петте епизода улиците на градовете буквално опразват и дори престъпността намалява.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Приключенията на Шерлок Холмс и д-р Уотсън“ (1980)

Игор Масленников/Ленфилм, 1980

Най-известният дует в света на детективите разследва серия от мистериозни престъпления. Съветският сериал е много близък до текста на произведенията на Артър Конан Дойл. И сериалът се оказа невероятно правдоподобен, въпреки факта, че уличните сцени са заснети не в Лондон, а в Ленинград, Рига и Талин.

Начинът, по който тези съветски актьори успяват да въплъщават чисто английски джентълмени в 11 епизода, е оценен дори от кралица Елизабет, която награждава Василий Ливанов (Шерлок) с почетно членство на Ордена на Британската империя. Сериалът се харесва и на Маргарет Тачър.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „ТАСС е упълномощена да заяви…“ (1984)

Владимир Фокин/Киностудио Горки, 1984

КГБ се опитва да разкрие шпионин, който предава секретна информация на ЦРУ за съветските дела в измислена африканска държава. Детективската история за най-популярната тема от Студената война – конфронтацията между съветските и американските разузнавателни служби, е отчасти базирана на реални събития и има прототипи, а авторът на сценария е консултиран директно от КГБ.

Една от главните роли е изиграна от любимия на всички „Щирлиц“ – Вячеслав Тихонов. Филмът от 10 епизода е излъчен точно по време на Олимпиадата през 1984 г. в Лос Анджелис, която СССР бойкотира в отговор на американския бойкот на Олимпиадата в Москва през 1980 година.

Можете да гледате сериала ТУК.

  1. „Мичмани, напред!“ (1988)

Светлана Дружинина/“Мосфилм“, 1987

XVIII век, Руската империя. Трима млади мичмани от Навигационното училище участват в събития от национално значение. Те са завладени от водовъртеж от събития, дворцови преврати, интриги и, разбира се, любов.

Този приключенски минисериал от четири епизода за един вид руски мускетари има всичко – от страхотен актьорски състав (под формата на трио Сергей Жигунов, Дмитрий Харатян, Владимир Шевелков) и саундтраци, които все още са популярни. И ако мускетарите кажат „Един за всички и всички за един“, тогава мичманите викат „Не увесвайте нос!“.

Можете да гледате сериала ТУК.

автор: АЛЕКСАНДРА ГУЗЕВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest