Зам.-министър Павлов: Разширяването на достъпа до пазари в трети страни трябва да остане основен приоритет на търговската политика на ЕС
„Разширяването на достъпа до пазари в трети страни трябва да остане основен приоритет на търговската политика на ЕС. Тази цел може да бъде постигната, не само чрез споразумения за свободна търговия, но и чрез други форми на търговски и икономически партньорства“. Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на редовното заседание на Съвета „Външни работи – Търговия”, което се проведе в Брюксел.
В рамките на Съвета зам.-министър Павлов подчерта, че от особена важност е ЕС да продължи усилията за финализиране на преговорите с Австралия, Мексико и МЕРКОСУР (най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка), както и на тези със страните от АСЕАН (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия). По негови думи в търговските преговори ЕС следва да има индивидуален подход, отчитащ нивото на икономическо развитие на всяка страна партньор. „Такъв подход може да се приложи в текущите преговори и с Индия и Индонезия, където е необходимо да има търговско споразумение, гарантиращо ефективен достъп до пазара на стоки и суровини, които са критични за зелената и дигитална трансформация на ЕС“, отбеляза зам.-икономическият министър.
В изказването си Николай Павлов посочи, че по отношение на МЕРКОСУР, България би подкрепила балансирано споразумение, което защитава интересите на бизнеса в ЕС, най-вече на земеделските производители. „Относно сътрудничеството със страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив, страната ни насърчава подход за водене на паралелни регионални и двустранни преговори, особено в случая на ОАЕ“, допълни той.
По време на Съвета стана ясно, че укрепването и развитието на търговските отношения между ЕС и САЩ е от съществено значение. Зам.-министър Павлов изтъкна, че сътрудничеството със САЩ предоставя значителни възможности. По думите му през последното десетилетие търговската политика на САЩ се е променила значително, като се е насочила от свободна търговия към протекционизъм, а очакванията са тази тенденция да се засили и задълбочи. „ЕС следва да възприеме проактивен подход, като предложи прагматична и позитивна програма за бъдещо сътрудничество със САЩ“, каза зам.-министър Павлов.
Икономическият зам.-министър изтъкна, че Европейският съюз трябва да продължи да настоява за ефективно използване и укрепване на търговския компонент на Съвета за търговия и технологии, както и за възобновяване на преговорите за Глобално споразумение за устойчива стомана и алуминий. Според него споразумението би допринесло за разработването на практически решения, за справяне със свръхкапацитета и декарбонизацията в световното производство на стомана и алуминий. Освен това, то би предложило трайно решение на въпроса с наложените мита в тези сектори.