Учители от неделните училища обменийа добри практики за работа с изкуствения интелект
Над 60 учители от български неделни училища в чужбина обмениха добри практики и идеи за работа с изкуствения интелект и иновативното преподаване.
Международната конференция „Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене“ се организира по Националната програма на Министерство на образованието и науката „Роден език и култура зад граница“. Програмата подпомага обмена на опит между училищните общности, който е предпоставка за създаването на ефективни мрежи и партньорства на образователните институции зад граница.
В двудневната конференция участие взеха преподаватели от Обединеното кралство, Австрия, Румъния, Хърватия, САЩ и Канада. Събитието беше организирано от Българското неделно училище „Найден Геров“ във Великобритания.
В рамките на срещата Борис Михайлов от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Божана Михайлова от учебен център „Креативност“ представиха възможности за създаване на езикови модели чрез изкуствения интелект, адаптирани към обучението в българските неделни училища в чужбина, съобразно спецификите на дадената страна.
Проф. д-р Веселка Желязкова, директор на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките, запозна участниците с електронната образователна платформа на центъра и специалните ресурси, които може да се използват за обучението в чужбина.
Организаторите и участниците бяха приветствани с поздравителен адрес от името на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В срещата участваха и заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. д-р Борян Янев, Златко Димитров, заместник-ръководител на дипломатическата ни мисия в Лондон, Ваня Балчева, директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН и д-р Йоанна Драгнева от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
