България

Ученици от „М. В Ломоносов“ и от неделно училище „Дунав“ в Австрия с общ проект срещу езика на омразата

„Неразказани истории – преодоляване на езика на омразата чрез изследване на исторически събития“.

Това е темата на съвместен проект на Българското неделно училище „Дунав“ в Австрия и Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика (НПГПТО) „М. В Ломоносов“ в София. Той се реализира по Националната програма на МОН „Неразказаните истории на българите“.

Ученици и учители от двете училища проучват историята на концлагера „Маутхаузен“.

Благодарение на работата по проекта си ученици от НПГПТО „М. В. Ломоносов“ заедно със своята преподавателка по философия и гражданско образование Василка Димитрова бяха поканени да представят изследванията си в Министерството на външните работи. Те се срещнаха и разговаряха с бившия ни посланик във Виена Даниел Данов. Младите изследователи презентираха своите открития през снимки и разкази на малкото останали живи свидетели на събитията.

Учителката им изтъкна, че техният интерес е воден от желанието да се използват спомените на последните живи хора, които да разкажат от първо лице за събитията, свързани с преживяното.

В срещата участваха и доц. Румяна Христиди от СУ „Св. Климент Охридски“ и Нина Пехливанова, наследница на един от концлагеристите – Асен Василев, както и Ваня Балчева, директор на дирекция „Обучение на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН.

Доц. Румяна Христиди поздрави учениците, които учат кинотехника в професионалната гимназия, че използват своите технически умения, за да създадат проект в областта на хуманитаристиката.

Ваня Балчева подчерта, че това е пореден добър пример за прилагане учене чрез преживяване и активно включване на учениците в изследователски дейности, за възпитаване в добродетели и за създаване на ползотворно сътрудничество между българските училища – в България и в чужбина. Тя представи пред участниците в срещата целите на програмата „Неразказаните истории на българите“, като изтъкна, че през настоящата учебна година за първи път има съвместни проекти на ученици от България и зад граница.

Българското неделно училище в Линц с ръководител Дарина Тонкова подготвя специален сайт, в който ще представи историята на лагера, с лични истории. През месец май 2025 г. в Австрия ще бъде представена и съвместна изложба на двете училища „Преодоляване на езика на омразата“. Екипите по проекта ще участват в шествие и церемония в Мемориален комплекс Маутхаузен.

Училището в Линц предлага обучение за деца в подготвителни групи за деца от 4 до 6 години и обучение за ученици от 1-ви до 12-ти клас. През настоящата учебна година общо 153 деца и ученици изучават предметите български език и литература, история и география на България. Сформирани са групи по народознание, литературна работилница и музика.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest