България

Правителството прие позицията на България за редовното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност

Министерският съвет прие позицията на България за редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (вътрешен пазар и индустрия), което ще се проведе на 12 март 2025 г. в Брюксел.

Ръководител на българската делегация ще бъде заместник-министърът на икономиката и индустрията г-н Николай Павлов.

В дневния ред на срещата е предвидено провеждането на три ориентационни дебата. Първият е на тема „За по-конкурентоспособна европейска промишленост – Компас за конкурентоспособността и Пакт за чиста промишленост“. Споразумението за чиста промишленост трябва да подкрепи прехода на енергоемките индустрии, тъй като те се сблъскват с най-големи трудности. За всички предприятия е от решаващо значение реализирането на План за действие за достъпна енергия. Важно е да бъдат изградени инфраструктура и системи за съхранение на енергия, за да се намали уязвимостта към външни сътресения и да се повиши енергийната сигурност. Съществуващите механизми за финансиране следва да се надградят и адаптират, а също така да се създаде Европейски фонд за конкурентоспособност.

Вторият дебат е на тема „Към хоризонтална стратегия за модернизиран единен пазар: необходимост от план за действие за услугите“. За да се насърчи търговията с услуги в рамките на ЕС, е необходимо да се осигури подобряване на бизнес средата и условията за правене на бизнес, както и да се гарантира равен достъп до единния пазар чрез по-ефективно прилагане на законодателството, намаляване на административната тежест и бюрокрацията, подобрена свързаност, опростени изисквания и разработване на нови цифрови инструменти и решения.

Третият дебат е за „Пакетите за опростяване „Омнибус“. За да се постигнат бързи резултати и да се гарантира приоритетност на работата по опростяването на правилата и на законодателната рамка, е необходим сериозен ангажимент и споделена отговорност от страна на всички институции и заинтересовани страни, както и инвестиране в административен капацитет, цифрови инструменти и данни, редовни диалози със заинтересованите страни и докладване за напредъка по изпълнението и прилагането.

Съветът ще проведе и обмен на мнения на тема „Конкурентоспособна и декарбонизирана промишленост на ЕС в контекста на механизма за корекция на въглеродните емисии на границите“. България счита, че преразглеждането на Механизма е от решаващо значение, за да се гарантира, че европейските производители могат да се конкурират на световните пазари. Призоваваме за подробен анализ на реалните възможностите на Механизма да действа като защитна мярка за европейската индустрия, заменяща безплатното разпределение на квоти от Европейската схема за търговия с емисии, като бъде отчетена сложността на дизайна му и базирането му на стабилно международно сътрудничество.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest