Правителството одобри позицията на България за участие в заседанието на Съвета по общи въпроси на ЕС във формат „Кохезионна политика“
Със свое решение правителството одобри позицията за участие на страната ни в заседанието на Съвета на министрите от ЕС във формат „Кохезионна политика“, което ще се проведе на 28 ноември 2024 г. в Брюксел. В рамките на дебата за бъдещето на политиката, унгарското председателство инициира дискусия как би могло да бъде подобрено споделеното управление на фондовете между Европейската комисия и държавите членки, в съответствие с принципа на субсидиарност. Съветът ще приеме и заключения за ролята на политика за сближаване за справянето с демографските предизвикателства, които България ще подкрепи.
Целите за сближаване могат да бъдат постигнати, само ако бъдат запазени принципите на споделеното управление и партньорството. Всички заинтересовани страни трябва да бъдат ангажирани в подготовката и изпълнението на програмите. Така държавите членки и регионите ще имат собственост върху процесите и отговорност за постигане на националните си цели, прилагайки базиран на мястото подход за инвестиции в съответствие с европейските приоритети, се казва в позицията.
Споделеното управление е пресечната точка, осигуряваща баланс между всички нива на управление: европейско, национално, регионално и местно. То създава среда, в която всеки може да допринесе и добави стойност към успеха на ЕС, освен че осигурява участие и информираност на гражданското общество, частния сектор и местните общности. България счита, че успешното прилагане на интегрирания териториален подход за инвестиции зависи от усилията на Комисията и държавите за опростяване, повече координация и хармонизиране на правилата за отделните фондове за развитие. Същевременно, подкрепата за административния капацитет е от решаващо значение за равния достъп и ефективното участие на регионите в реализирането на европейските приоритети.
България подчертава, че е важно да бъдат завършени реформите за създаване на благоприятни условия за гладкото изпълнение на инвестициите в сближаване, растеж и заетост. Необходимо е съответните реформи да отчитат повече особеностите на регионите и целите им за развитие въз основа на техните силни страни.
Кохезионната политика разполага с редица инструменти за добро изпълнение и резултати. Евентуалното въвеждане на нови модели на изпълнение изисква не радикални промени, а внимателен подход, стъпвайки върху работещите механизми и анализа на предизвикателствата пред изпълнението на програмите. Важно е най-напред да бъдат изведени уроци от прилагането на различните инструменти за подкрепа от ЕС.