Отчет на правителството в сектор Околна среда
Изпълнени са изискванията за присъединяване на България в част „Околна среда“ към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Актуализираните Планове за управление на речните басейни за четирите района за басейново управление на водите – Дунавски, Черноморски, Източнобеломорски и Западнобеломорски, и Морската стратегия на България за периода 2022-2027 г. бяха приети от Министерски съвет. С това България изпълни изискванията по две европейски директиви, по които има стартирани процедури за нарушение, и осигури надежден инструмент за опазване на човешкото здраве и околната среда за местните общности и инвеститорите, чрез който да планират устойчиво развитието на своите дейности.
Издадена беше заповед за обявяване на защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна „Река Марица“. С цел недопускане увреждането на типове природни местообитания и местообитания на животински и растителни видове бяха издадени заповеди за промяна на режимите на две защитена зони – „Комплекс Калиакра“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и „Калиакра“ за опазване на дивите птици. Издадени са и заповеди за обявяване на седем защитени територии – защитени местности „Арвалийка“, „Крайречната гора“, „Златишка букова гора“, „Басарбовски степи“, „Червени камък“, „Половрак“ и природна забележителност „Скален мост Ъглен“. Издадена е и заповед за увеличаване на площта на защитена местност „Теснолистен божур“. За други пет проекто-защитени територии са подготвени заповеди за обявяването им и предстои тяхното издаване.
България посрещна 112 национални делегации в София за 61-ата сесия на Междуправителствения форум по изменение на климата, организирана от МОСВ. На конференцията на ООН за климата СОР29 в Баку затвърдихме силната позиция на страната ни в климатичната политика.