НС прие на първо четене законопроекти за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство
Народното събрание прие на първо четене законопроекти за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство.
На първо четене бяха гласувани три законопроекта, внесени от народни представители от „Възраждане“, от „Има такъв народ“ и от ГЕРБ-СДС.
В мотивите към законопроекта, предложен от депутати от парламентарната група на „Възраждане“, се посочва, че той цели да бъдат създадени условия за равнопоставено третиране на родителите. Според народните представители практиката, възприета в последните 40 години, е загубила актуалност и има необходимост от ясно посочване в закона на равно третиране на двамата родители в съдебното производство, когато съдът трябва да вземе решение на кой от двамата ще предостави родителските права. Предлага се да бъде променена практиката родителят, който не е получил родителските права, да остава със силно ограничен режим на личен контакт с детето. Следваната стриктно от съда практика от първа и трета събота на месеца или общо четири дни, е вече силно остаряла и не отговаря на настоящите социалноикономически условия и на необходимостта детето да получава възпитание от двамата родители, посочват народните представители.
Законопроектът, предложен от народни представители от „Има такъв народ“, предвижда да се създаде възможност съдът да определи съвместно упражняване на родителски права по исков ред и да се предприемат мерки срещу така наречения синдром на родителско отчуждение и защита на осъществяване на личните контакти на родителя, на който не са предоставени правата за отглеждане на детето. Предлага се и специален подход при пътуване на дете в чужбина и гаранции на другия родител, че детето ще се върне в страната.
Със законопроекта, предложен от народни представители от ГЕРБ-СДС, се предлага правно уреждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права и съхраняване на емоционалната връзка на детето с двамата родители. При развод да има възможност за постигане на съгласие между родителите, включително за съвместно упражняване на родителските права и служебно постановяване от страна на съда за постигнатото съгласие, предвиждат промените. Ползването на медиация при решаване на въпроси, свързани с упражняване на родителските права и въвеждане на възможност за искане на промяна на родителските права при възпрепятстване на режима на лични отношения също се предлага със законопроекта.
Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, с вносител Министерски съвет. С тях се разширяват и укрепват защитата на подателите на сигнали и се постига пълно съответствие с всички изисквания на съответната европейска директива. Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти („привилегия на правната професия“), а не както е в момента да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия. По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес, се посочва в мотивите към законопроекта. Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.
Със заключителните разпоредби се правят изменения в Закона за местното самоуправление и местната администрация, които предвиждат общинският съвет да избира от състава на своите съветници постоянна етична комисия, която да разглежда постъпили сигнали за неетично поведение, за конфликт на интереси и за корупция на общински съветници и други сигнали за нарушения на Етичния кодекс и съответно да отчита и публикува информация за броя им и за предприетите по тях действия.