Министър Тодоров: Наградите „Жива“ са за музеите, които работят за това да почувстваме със сърцето си миналото и да го преведем към бъдещето
Министърът на културата връчи Голямата награда на директора на Регионалния исторически музей в Русе проф. д-р Николай Ненов
Министърът на културата Найден Тодоров посети днес Регионалния етнографски музей на открито „Етър“. Заедно с директорката му проф. д-р Светла Димитрова министър Тодоров направи обиколка на Музея, който е наскоро реновиран и в него вече има специални ателиета за провеждането на детски работилници. Проф. Димитрова изрази задоволството си от факта, че музейните експозиции също са обновени. Министър Тодоров посети и някои от работилниците, където видя демонстрации на традиционните занаяти, както и се запозна със някои защитени професии.
След това министър Тодоров имаше среща с г-жа Андрея Рихтер – директор на фондация „Форум за славянски култури“ и бивш министър на културата на Словения. Заедно с нея обсъдиха възможностите за задълбочаване на обмена на културни продукти, а фокус на разговора бе поставен върху преводаческата дейност и издаването на литература на славянски езици.
Министърът на културата Найден Тодоров проведе и работна среща с кмета на Община Габрово Таня Христова. Двамата обсъдиха доброто сътрудничество, водещите културни проекти в общината и възможностите за своевременното им реализиране в областта на културата.
По-късно вечерта министър Тодоров участва и в официалната церемония по връчването на наградите „Жива“ в Дома на културата в Габрово. България, именно чрез Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, е домакин на десетото издание на наградите на фондация „Форум за славянски култури“. Музей „Етър“ и Габрово се подготвяха за него от 2022 година, когато са направени първите стъпки за получаване на домакинството. Организатори на церемонията по връчване на наградите „Жива“ през 2024 година са фондация „Форум за славянски култури“, Министерството на културата на Република България, Община Габрово и Регионален етнографски музей на открито „Етър“.
„Преди всичко благодаря за самото съществуване на „Форум за славянските култури“. Защото днес всички ние, в нашето любопитство, се интересуваме от народи и страни, съществуващи далеч от нас, но забравихме да се интересуваме от онези, които са ни най-близки.“, сподели министър Тодоров в речта си по време на церемонията по награждаването. По думите му славянската култура не е само култура, а славяните носим общи гени, които ни правят братя. „Интересното е, че в същото време не знаем много за другите славянски традиции. Благодарение на форума ние можем да се сближим много повече, да научим много повече едни за други“, подчерта министър Тодоров. Той разказа как по-рано през деня са разговаряли с г-жа Рихтер за произхода на името на наградите „Жива“, което е символ на самия живот. „Но онова, което е най-важно за тази награда, е защо именно музеите трябва да получават отличие с това име. Днес музеите са по-живи от всякога, те ни карат сякаш да участваме в историята, която виждаме в тях. Затова съм щастлив, че тези награди, в тази година, са именно в Габрово, където се намира „Етър“-а. „Етър“-а е един жив музей, това е едно от десетките ми идвания тук. И всеки път се чувствам като дете, искам да чуя и видя всичко отначало“, сподели министър Тодоров. По думите му, след последните реновации на „Етър“-а, министър Тодоров е видял един изцяло нов смисъл на музея. „Днес хората не искаме да виждаме просто нещо в музея, ние искаме да го почувстваме. И всички музеи, които са осъзнали това, са музеите на бъдещето“, посочи министър Тодоров. Той допълни, че наградите „Жива“ са за музеите, които работят за това да почувстваме със сърцето си миналото и да го преведем към бъдещето. „Живеем във време, когато сякаш животът е загубил смисъл. И културата е онова нещо, което трябва да ни помогне да се сетим отново за смисъла на живота. А културното наследство и в този смисъл – музеите, са онези, които да ни припомнят колко сме били велики и как можем да бъдем велики отново.“, категоричен бе министър Тодоров. Той отправи апел към всички музеи – с тяхната дейност да помагат и занапред да се чувстваме живи.
Министър Тодоров връчи Голямата награда „Най-добър музей“ на директора на Регионалния исторически музей в Русе проф. д-р Николай Ненов.
На церемонията в Габрово бяха обявени кандидатурите на още два български музея – Историческия музей в Оряхово и Природонаучния музей в Черни Осъм.
Близо 100 представители на музеи от Чехия, Словения, Словакия, Полша, Украйна, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватска, Република Северна Македония и България участват в събитието. Награди „Жива“ се дават в две големи категории – „Най-добър музей“ и „Най-добър паметник на културата и природата в славянските страни“. Музеи се номинират и за получаване на специални признания в пет области – „За креативност“, „За лидерство“, „За разказване на истории“, „За откритост към посетителите“, „За ефективно използване на източници“.
РЕМО „Етър“ е носител на една от двете големи награди „Жива“ за 2020, а РИМ-Русе и РИМ-Шумен са побеждавали в различни области през различни години. Към избора кой музей да бъде номиниран се подхожда много сериозно. На първия етап кандидатстват самите институции, като е необходимо да отговарят на определени критерии. Журито се запознава с формулярите и посещава на място всеки кандидат, без да го уведомява предварително.
Уникалната изящна скулптура „Жива“, която получават победителите, е създадена от Любица Раткаец Кочица, словенска художничка-приложничка от Рогашка Слатина. Творбите ѝ жънат успехи на самостоятелни и общи изложби и са отличени с многобройни национални и международни награди.
В дните, през които водещи личности в областта на музейното дело се събират в Габрово, са осигурени ключови лектори. Андрея Рихтер е директор на фондация „Форум за славянски култури“ и бивш министър на културата на Словения. Здравка Евтимова е един от признатите български автори. Тя говори за ролята на музеите и защо днес те са толкова необходими на човечеството. Жолт Сари е председател на Асоциацията на музеите на открито и зам.-директор на Унгарския музей на открито Сентендре (Сканзен). Ирена Тодорова е директор на Регионалния център на ЮНЕСКО в България за нематериално културно наследство. Останалите лектори са признати музейни специалисти от различни страни, които са представени чрез свои институции във „Форум за славянски култури“.
Планирано е участниците да посетят емблематични културно-исторически обекти у нас, каквито са Музеят на розата в Казанлък и някои от тракийските гробници.
Отличените в останалите категории са публикувани на сайта на наградите.