България

Министър Иванов: Заплатата за издръжка може да е цел в преговорите за определяне на минималното възнаграждение

Достигането на минималната работна заплата (МРЗ) до нивото на заплата за издръжка може да е цел в преговорите за определянето на размера ѝ“, каза министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов.

Той коментира темата за определянето на най-ниското възнаграждение в контекста на осигуряването на достойни условия на труд по време на Международната женска конференция „Борбата с насилието и кибернасилието в света на труда, в рамките на насърчаването и прилагането на Конвенция № 190 на Международната организация на труда (МОТ). Събитието, чийто домакин бе Конфедерацията на независимите синдикати в България, се организира от Паневропейския регионален съвет към Международната конфедерация на профсъюзите.

Министър Иванов увери, че Министерството на труда и социалната политика, заедно със социалните партньори, ще направи всичко възможно да транспонира Директивата относно адекватните минимални заплати в ЕС в българското законодателство. „Определянето на минималната работна заплата е в диалог с работодатели и синдикати. Рядко се е постигало разбирателство и затова се е налагало да се стигне до административни решения за определянето ѝ.“, отбеляза министър Иванов. Той припомни, че в момента има законодателно решение МРЗ да е 50% от средната брутна заплата за страната за определен период. „Това също може да е цел, но не  изпълнява условията, разписани в Директивата, и принципите, на които тя се основава“, каза министърът.

Относно борбата с насилието и кибернасилието в областта на труда министър Иванов заяви, че в националното законодателство са въведени разпоредби, насочени към зачитане правото на всеки работещ да полага труд, без да е подложен на насилие и тормоз. „Макар страната ни да не е ратифицирала Конвенция 190 на МОТ, разпоредбите в българското законодателство и практиката са в съответствие с нейните принципи“, категоричен беше той.

Министър Иванов подчерта, че в Кодекса на труда е заложено нормативното изискване към работодателя да пази достойнството на работника или служителя по време на изпълнение на работата. Защита при упражняване правото на труд е регламентирана и в Закона за защита от дискриминация, а един от основните принципи, разписани в Закона за равнопоставеността на жените и мъжете, е равното третиране и недопускането на дискриминация и насилие, основани на пола. „Българското правителство ще продължи целенасочената си политика за защита на човешките права чрез нулева толерантност към насилието и тормоза в света на труда“, увери министърът.

В рамките на форума министър Иванов се срещна с Изабел Шьоман, заместник генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите. По време на разговора той подчерта ангажимента на правителството на България да работи за повишаване на минималната заплата, доходите и качеството на живот в страната.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest