Държавният глава Румен Радев отказа да подпише указ за назначаването на предложения от кандидата за служебен министър-председател състав на правителство
Президентът призова Народното събрание да попълни списъка с потенциални служебни премиери по чл. 99, ал. 5 от основния закон, за да може да изпълни своите конституционни задължения по съставяне на служебно правителство
Положените усилия за съставяне на служебно правителство не съответстват на най-същественото условие за успешното изпълнение на този мандат – да се гарантира успокояване на политическата обстановка и провеждането на честни избори. Очевидно това е невъзможно, ако г-н Калин Стоянов запази поста си на министър на вътрешните работи. Това заяви президентът Румен Радев, който днес на „Дондуков“ 2 прие Горица Грънчарова–Кожарева. В изпълнение на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на 9 август президентът определи нея в качеството й на заместник-председател на Сметната палата за служебен премиер и й възложи да предложи състав на служебен кабинет.
Румен Радев предложи на Горица Грънчарова–Кожарева да посочи друг кандидат за поста на вътрешен министър до 15.00 часа в рамките на днешния ден. „Призовавам Ви в това време да помислите и да прецените дали за Вас Калин Стоянов е по-важен от това в България да има спокойствие и правителство и дали заради него Вие сте готова да поемете отговорност за потенциална конституционна криза“, допълни президентът. След отказ на Горица Грънчарова–Кожарева държавният глава посочи, че няма как да подпише указ за назначаване на така предложеното му правителство и нейният ангажимент по съставянето на такова приключва. Изборите се отлагат за след 20 октомври и правителството на Димитър Главчев продължава да изпълнява своите задължения до съставянето на ново служебно правителство, каза още президентът Радев.
„Призовавам Народното събрание да изпълни своите задължения по попълването на „домовата книга“, за да мога аз от своя страна пълноценно да изпълня моите задължения по чл. 99 от Конституцията по съставяне на служебно правителство“, посочи Румен Радев. Той напомни, че от десетте потенциални кандидата за министър-председател, посочени в основния закон, две позиции са вакантни, две са с изтекъл мандат, а при четиримата представители на Българската народна банка има усложнения, свързани и с европейското законодателство. „Въпреки тези дефицити и усложнения, ще продължа да работя с тези потенциални кандидати, които до момента отказват, за да можем да ограничим задълбочаването на политическата криза“, каза още Румен Радев.