България

Адмирал Ефтимов: Геостратегическите реалности, трансформационните процеси в НАТО и влиянието им върху изискванията към Въоръжените сили наложиха стратегическо преосмисляне на отбранителната ни политика

Новите геостратегически реалности, трансформационните процеси в НАТО и тяхното влияние върху изискванията към Въоръжените сили наложиха стратегическо преосмисляне на националната отбранителна политика.

За нас, като военно ръководство, е важна заявената политическа амбиция за развитие на четири водещи приоритета: изграждане и развитие на отбранителни способности, адекватни на средата на сигурност; грижа за хората в отбраната; по-нататъшна интеграция и участие на страната като съюзник и активен член на НАТО и ЕС; и принос към изграждането на национална устойчивост. Тези приоритети демонстрират твърдия ангажимент и ясното разбиране от страна на политическото ръководство на Министерството на отбраната относно фундаментите за изграждане на въоръжени сили, за да бъдат те адекватни на съвременните и бъдещи предизвикателства“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 3 септември, в академичната си лекция при откриването на новата учебна година във Военната академия „Георги Стойков Раковски“. Темата на неговото експозе бе „Насоки за трансформация на Въоръжените сили за изпълнение приоритетите на отбранителната политика“.

Адмирал Ефтимов посочи, че трансформацията на Въоръжените сили е целенасочен, цикличен и всеобхватен процес, който е резултат от обстоен анализ. Той обхваща приоритизиране на способностите и инвестиционните проекти, интегриране на новите технологии, в съчетание с оптимизиране на организационните взаимоотношения и реорганизиране на структурата на силите, както и предефиниране начина за създаване и използване на военната мощ. Този процес се реализира чрез изпълнението на Плана за развитие на въоръжените сили на Република България до 2026 г. Началникът на отбраната отбеляза, че основните дейности ще бъдат насочени към достигане на необходимите оперативни способности на структурите на оперативно ниво, реорганизация на формированията на тактическо ниво за изпълнение на поетите ангажименти, попълване на некомплекта от личен състав и продължаване на модернизацията, изграждане на нови и развитие на съществуващи отбранителни способности.

Адмирал Ефтимов бе категоричен, че разширеният списък от изисквания за успешното реализиране на съвременния процес на модернизация определя и завишени изисквания към експертизата на участващия в процеса състав. „В недалечното минало този процес неправилно се асоциираше единствено с придобиването на нови системи въоръжение и техника. Важен фокус трябва да бъде развитието на хората в отбраната, от които се изисква нестандартно мислене и действие в многодомейнова среда, където е налице синергия между физическите и нефизическите ефекти“, заяви той. Началникът на отбраната обясни, че интегрирането на новите домейни, като киберпространство и космос, и влиянието на информационна среда към традиционните домейни (сухопътен, въздушен и морски) води до многоизмерно бойно пространство: физическо, виртуално и когнитивно. „Предвид всичко това ключово изискване е развитието на нови лидерски качества и способности у хората в отбраната“, посочи той. В този контекст адмирал Ефтимов подчерта ключовото място на Военната академия при решаването на предизвикателствата за трансформацията на Въоръжените сили. „Най-старото ни военноучебно заведение е с водеща роля при прилагането на високите изисквания към хората в отбраната и изграждането на необходимите съвременни лидерски качества у тях“, заключи началникът на отбраната.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest