България

10 ОТ 4000: INSAIT ОБЯВИ ИЗБРАНИТЕ СТУДЕНТИ ЗА ЛЕТНИЯ СИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ СТАЖ

Трима български студенти сред селектираните младежи от целия свят

Възпитаници на университети като „Карнеги Мелън“, Станфорд и Масачузетския технологичен институт са сред десетте избрани студенти, които ще участват в лятната стажантска програма за бакалаври на Института INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През тази година рекордните над 4000 студенти от елитни университети от цял свят кандидатстваха за възможността да работят по лятната изследователска програма на българския институт в София.

Сред избраните се открояват трима български представители, които учат в някои от най-престижните университети в света, но избират да се върнат в България, за да трупат опит в INSAIT.

Калина Николова е студентка по компютърни науки и математика в Масачузетския технологичен институт (САЩ). Тя е носител на отличия от множество международни състезания, включително бронзов медал от Балканската олимпиада по математика и златен медал от международната Жаутиковска олимпиада. Има и значителен опит като асистент-преподавател и академичен съветник в MIT. Ангел Райчев е студент по компютърни науки и математика в Станфордския университет (САЩ). Участвал е в Международната олимпиада по математика (IMO) и е носител на два бронзови медала от Балканската олимпиада по математика. Сред избраните е и Маргулан Исмолдаев – студент по компютърни науки и физика в Масачузетския технологичен институт (САЩ). Създател е на платформа за подготовка за състезания по природни науки, която привлича над 2000 ученици месечно. Отличен е със златни и сребърни медали от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, както и от Международната олимпиада по физика.

Останалите селектирани участници в програмата са: Деванги Шарма (Университет „Карнеги Мелън“), Умут Йозюрт (Средноизточен технически университет), Чeнсин Шао (Университет „Джедзян“), Мина Спасоевич (Белградски университет), Уейлун Ли (Университет „Джедзян“), Ксения Ибрагимова (Московски физико-технически институт), Съсмит Неоги (Индийски технологичен институт, Бомбай).

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest