Не пропускайте възможността да възстановите надвнесените си данъци в чужбина: срокът е ограничен
Работата в чужбина може да бъде изкушаваща по различни причини – по-добри възможности за печалба, ценен опит или нови приключения. И ако се върнете в родината си, след като сте работили в чужбина, имате възможност да си върнете надвнесените ви данъци, натрупани в чужбина. Няма значение дали сте работили там само няколко месеца или няколко години. Важното е да не се бавите, защото всяка държава има свои правила и срокове за този процес. И така, тази статия обяснява какво е връщането на данъци и какво трябва да направите, за да получите парите си обратно.
Какво е връщането на данъци и как протича процесът?
Когато работите, данъците трябва да се плащат според ставките, определени в съответната страна. Няма значение дали е родната ви страна или чужбина. Въпреки, че данъците се плащат всеки месец, направените разходи се отчитат едва в края на финансовата година. Тези разходи се приспадат от платените данъци, което води до възстановима сума. Важно е да знаете, че възстановяването на данъци е възможно след като подадете годишната си данъчна декларация, независимо дали все още сте в страната, в която работите или когато се върнете у дома. Ситуацията обаче леко се променя при напускане на страната, в която сте работили, тъй като в такива случаи тя и вашата родна страна трябва да са подписали споразумение за избягване на двойното данъчно облагане. Това споразумение е подписано от повечето европейски държави, САЩ и дори няколко държави в Близкия изток. Затова е препоръчително първо да проверите дали съществува такова споразумение между държавите, които ви интересуват.
Ако искате да си върнете надплатените данъци, които ви принадлежат, има два начина да го направите: да се справите сами или да се обърнете към професионалисти, които са добре запознати с този процес. В първия случай ще трябва да проучите и разберете тънкостите на възстановяването на данъци в страната, в която сте работили, да съберете необходимите документи и правилно да попълните и подадете декларации до данъчните власти, с които може да се наложи да общувате директно, ако възникнат проблеми. Във втория случай фирмите посредници ще се погрижат за всичко, а вие просто ще трябва да изчакате, докато процесът приключи успешно и получите това, което сте натрупали.
Как се натрупва сумата, която можете да получите обратно от Германия?
Тъй като тънкостите на възстановяването на данъци се различават във всяка страна, нека разгледаме по-отблизо примера от Германия. В тази страна можете да върнете данъците си, ако сте работили там през последните 4 години. Ако сте работили по-рано, натрупаната сума вече не може да бъде възстановена.
Немската данъчна система прилага прогресивна данъчна ставка, при която тя се увеличава с облагаемия доход. Размерът на данъка върху дохода (на немски: Lohnsteuer) варира от 14% до 45%, а приходите се облагат само, ако сте спечелили повече от минималната годишна заплата. За щастие, можете да получите надплатения данък в Германия, като подадете годишната си декларация за възстановяване на данъци. Но не забравяйте, че гражданите на Германия и всички, които имат регистрирано пребиваване в Германия, са длъжни да подадат молба до данъчната администрация не по-късно от 31 юли на следващата година.
Pexels.com
Документи, които са ви необходими за възстановяване на данъци от Германия
Този процес има свои собствени нюанси във всяка страна, така че възстановяването на данъци от Германия не е изключение. Изисква определени документи и попълнени формуляри. Необходими са копия на паспорт или лична карта, за да върнете данъците ис от която и да е държава, но са необходими и специфични документи, които варират в зависимост от съответната държавата. В Германия ще трябва да представите и следните документи:
- Идентификационен номер (IdNr. или Steuer-ID). 11-цифрен персонален идентификационен номер се присвоява на лица, работещи в Германия, след регистрация в регистъра на пристигащите;
- Lohnsteuerbescheinigung формуляри или последни фишове за заплати от всички работни места;
- Договор за наем (Mietvertrag) (ако имате такъв);
- Фактури за наем (ако имате).
Ако все още липсват някои формуляри, можете да опитате да се свържете с предишните си работодатели, за да ги получите. Ако обаче нямате желание или време да търсите различни документи, можете да използвате услугите на фирми посредници, които ще съберат необходимите документи вместо вас. В същото време можете да им поверите целия процес по възстановяване на данъци и в рамките на 2-3 месеца ще получите сумата за възстановяване, която ви принадлежи.
В заключение
Винаги си струва да обмислите възможността за възстановяване на данъци. Ако решите да го направите, можете или да направите всичко сами, или да поверите тази задача на професионалисти, които ще гарантират, че ще получите максималната сума, която ви се полага по време на този процес. Независимо от пътя, който изберете, важно е да знаете, че можете да си върнете данъци от Германия само, ако сте работили там преди не по-повече от 4 години, така че не пропускайте възможността.