Колекциониране и търговия с карти: Откриване и търговия с редки и ценни карти
Чудили ли сте кое хоби винаги е актуално, дори и при появата на толкова забавления онлайн, като хазартни сайтове, като Spincity ? Имам отговор за вас! Това със сигурност е колекционирането. Толкова е всеобхватно, че дори не можем да си представим неговите мускули. Започвайки от стикери, салфетки, кенчета, запалки и стигайки до едни от най-популярните и стойностни предмети – картите.
“Карти” може и да ви звучи много общо, но е факт, че хората по цял свят колекционират най-различни, и е трудно да се определи по-друг начин. Въпреки това разнообразието, което се наложи в това хоби, има някои видове карти, които изпъкват на фона на останалите. Те са красиви, интересни, но и много от тях – доходоносни и добра инвестиция. Ето и кои са най-често срещаните теми на картите:
- Бейзболни;
- Футболни;
- Хокейни;
- Баскетболни;
- Игрални карти;
- Филмови.
Подредили сме ги по своята популярност и търсене. Разбира се, има още стотици видове колекционерски карти, които можете да събирате, разменяте и продавате. Ще ви разкажем повече за това хоби, как се развива то, дали може да бъде добър инвестиционен план и дали си заслужава.
Кои са факторите, които влияят на колекционерската стойност на дадената карта?
Имайте, че не всяка карта има реална стойност при продажба. Естествено, това е хоби и е важно каква стойност на картите носят за вас, а не им е инвестиционна, но много хора смесват удоволствието с работата.
Картите се оценяват по няколко определения на фактора. За начало най-ценни са редките и старите карти. От тях са произведени много ограничени бройки, трудно се откриват и всеки иска да ги притежава. Естествено, цената на съответните карти зависи и от тяхното състояние. За това и трябва да полагате грижи за колекцията си, тъй като колкото по-добре е съхранена във времето, толкова по-добра печалба може да имате.
Чудесен бонус, а и много търсен, е да имате карти с автограф. Те са най-редки и са изключително търсени в тези среди. Можете да ги продадете за десетки хиляди фенове, които са готови да платят подобна цена.
Добра инвестиция ли е колекционирането?
Инвестициите при колекциониране на различни предмети са подобни, но и се различават от инвестициите в други дейности, като акции, например. Докато при последното ви трябват добри познания за пазара, финансова грамотност и икономическо образование, то при колекциите има и допълнителни фактори, които са в.
Като за начало, трябва да сте истински фен на картите, като цяло. Не само на картите, но и конкретно на спорта или играта, за която колекционирате. Няма как да знаете каква е стойността или потенциалната такава на картите на някои бейзболисти, примерно, ако не знаете дори кои са те.
Да, инвестициите в този тип хоби могат да се окажат доходоносен бизнес, но само за последните, могат да вложат сърцето и душата ви в това. Трябва да имате търпение, да знаете как да проучвате картите, както и доза късмет, за да уцелите потенциалните „златни мини“, които могат да представляват някои карти.
Кои карти са продадени на най-висока цена?
Ще ви разкажем малко повече за някои от най-скъпите карти, които са продадени някога. Списъкът се оглавява от картата на Mickey Mantle от 1952 г. През времето тя попада в различни ръце, бива продавана и за 1000 долара, и за 5 000 долара, но крайната цена, която достига, е 12 000 000 долара . Това се превръща в първата карта ,която бива продадена за осемцифрена сума.
Няма как да не споменем и баскетболната карта, LeBron James 2003-04 Upper Deck Exquisite Gold /23 RPA BGS 9 , която би била продадена за 5 200 000 долара , като тя е и с автограф. Най-скъпата баскетболна карта, която някога се появи на пазара.
За да внесем разнообразие и да се отдалечим от спортните среди, нека поговорим и за Пикачу. Японската анимация е изключително популярна в целия свят, като картата Pikachu 1998 Pokémon Illustrator Promo PSA 9 , от която има едва 10 съществуващи копия, бива оценена и продадена на 840 000 долара .
Сами виждате, че има много номера, години и серии, за които трябва да следите, когато решите да колекционирате и търгувате с карти. Не всяка карта има стойност, както и не всяка е оригинална. За това трябва да набито около и познания в сферата ,съветваме ви да се придържате към спортове, филми, сериали и анимации, които познавате добре и можете да проследите историята на картите, които имате.
Заслужава ли си да колекционираш карти?
Всяко хоби си струва и носи цена за своя притежател, особено когато го коментираме от чисто емоционална гледна точка. Ако обаче искате да се включите във вашия източник на доход и инвестиционен план, отговорът също е положителен.
Има много скъпи екземпляри, но съществуват и такива, които съобщават не са ценни. Набито око, късмет и инвестиционен капитал са всичко, от което се нуждаете, за да просперирате в бизнеса в търговията с редки карти, за които колекционерите мечтаят и биха дали безумни суми.