Бизнес

Какво трябва да знаем за 3D принтирането?

3D принтерите са използват широко в производствената индустрия. Те създават триизмерни обекти с помощта на различни материали, като дизайна им се създава на компютърна програма. Тези машини намират все по-широко приложение, защото са удобни за създаване на прототипи и обекти, които не беше възможно да се възпроизведат с такава лекота преди години.

Добри резултати от работата с 3D принтери се гарантират само от качествен хардуер на доказани с времето производители. Именно такива се предлагат от 8 Cell – иновативна фирма, която предоставя най-доброто от света на 3D принтирането. Компанията предлага доказани технологии от САЩ и Европа, с помощта на които всеки 3D проект може да се превърне в реалност.

В следващите редове ще откриете повече информация за 3D принтирането и какви процеси включва.

Какво е 3D принтиране?

3D принтирането е технология, която позволява отпечатването на различни обекти с множество опции за персонализиране на процеса. 3D принтерите се превръщат в известни инструменти за дизайн, както за индивидуалните потребители, така и за предприятията. Позволяват евтиното създаване на най-разнообразни обекти с помощта на триизмерни изображения. Продуктите от 3D принтирането често се използват с цел създаване на обекти за тестване на форма и функция, което добавя и ново измерение към технологията – бързо прототипиране.

Основни параметри и характеристики на 3D принтерите

Има много видове принтери но всички те споделят някои важни характеристики:

  • Скорост на принтиране – определя колко бързо машината ще завърши проект спрямо зададените параметри.
  • Екструдер – екструдерите са основен компонент от всеки 3D принтер. Именно екструдерите извършват топене и поставяне на слоевете на материала за принтиране. Броят екструдери варира за различните видове принтери. Повечето нови 3D принтери имат по два екструдера, което позволява огледално принтиране (например на две еднакви части като ляво и дясно огледало за кола), могат да принтират двуцветно или да работят независимо един от друг.
  • Изграждаща повърхност – тя определя максималния размер на принтирания обект. Принтери с малка площ са ограничени до създаване на по-малки обекти. Важно е да съобразите големината на изграждащата повърхност спрямо нуждите си.
  • Резолюция и размер – разделителната способност на принтерите е характеристиката, която определя колко високо ще е нивото на детайлност на създадените обекти.
  • Материали за 3D печат – от изключителна важност е да съобразите видовете материали, които ползва принтерът. Има различни материали за 3D принтиране и не всички от тях са съвместими с различните принтери. На пазара са налични заместители на всеки стандартен материал – от полипропилен до стомана.

Основни процеси на печат

Най-често срещаните процеси за печат са FDM, SLA и SLS.

Моделиране с разтопено отлагане – FDM

Това е вероятно най-лесния метод за 3D принтиране. При него материалът се стопява от нагряващата глава и се извежда на принтиращото легло на слоеве. Всеки следващ слой се споява към предходния благодарение на топлината, като по този начин се създава 3D обект. 3D принтерите, които използват този вид принтиране, са сравнително евтини и много достъпни.

Стелеолитография – SLA

Това е най-старият метод за 3D принтиране, който използва лазер за втвърдяване на пластмасов материал. Основната разлика между този метод и FDM принтиране e, че SLA принтирането се осъществява отгоре надолу. Този вид принтери се характеризират с бързина на работа. Материалите, които използват обаче са по-скъпи и изискват специален начин на складиране, тъй като са чувствителни на светлина.

Селективно лазерно топене – SLS

Този процес има много сходства с SLA принтирането. Основната разлика идва от това, че при SLS се използва материал на прах, който се топи и втвърдява от лазера на принтера. Затова принтирането трябва да се извършва в защитена атмосфера. Често се използва при обработка на метали, пясък, керамика и пластмаси.

Най-значимите предимства на 3D принтерите

За разлика от много други машини и инструменти за обработка на материали, 3D принтерите имат сравнително лесен процес по подготовка за печат. Могат да създават сложни геометрии за кратко време, което ги прави идеални за целите на изграждане на прототипи. Благодарение на този лесен и бърз процес, създадените части могат да се тестват и да се адаптират впоследствие, без това да добавя огромна сума за създаването им или да бави развойния процес.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest