Как работят онлайн психологическите консултации
Онлайн психологическите консултации стават все по-популярен метод за предоставяне на психотерапевтична помощ, особено с развитието на технологиите и нуждата от по-голяма гъвкавост.
Те предоставят възможност за достъп до квалифицирани специалисти, независимо от географското разположение на клиента и психолога, което дава по-големи възможност хората да впишат срещата с терапевта в един дори и силно натоварен график.
Процесът на онлайн психологическите консултации започва с избор на психолог
Първата стъпка е изборът на подходяща платформа за онлайн консултации или подходящ квалифициран психолог, на който имате доверие (можете да разгледате на Proektshtastie.bg).
След като изберете платформа или конкретен психолог, който предлага онлайн услуги и е подходящ за вашите нужди, следва да си запишете час за консултация.
Повечето психолози имат онлайн системи за записване на часове, където можете да изберете удобен за вас ден и час, в случай, че е свободен, разбира се.
Някои специалисти предлагат и възможност за безплатна първоначална консултация, за да определите дали това е правилният психолог за вас.
Техническа подготовка
Преди сесията е важно да се уверите, че имате стабилна интернет връзка, работещ компютър или мобилно устройство с камера и микрофон, както и подходящо място, където можете да проведете сесията без прекъсвания.
Проверете дали софтуерът, който ще използвате, е инсталиран и работи правилно, така че да не губите от времето на сесията.
Провеждане на сесията
Сесията започва в уговореното време, като вие и психологът се свързвате чрез избрания от вас начин (това може да е през Viber, Skype, Messenger, iMessage или по друг избран от вас начин.
Сесията обикновено трае между 45 и 60 минути, като съдържанието е подобно на присъствените консултации. Психологът ще ви задава въпроси, ще ви слуша активно и ще предоставя насоки и подкрепа.
След края на сесията може да получите задания или насоки за упражнения, които да изпълнявате до следващата сесия. Възможно е също така да получите обратна връзка или резюме на обсъденото по време на консултацията.
Предимства на онлайн психологическите консултации
Онлайн консултациите предоставят по-голяма гъвкавост по отношение на време и място. Можете да проведете сесията от удобството на своя дом или от всяко друго място с интернет връзка. Предоставя се възможност за достъп до специалисти, които може да не са географски във вашия регион.
Освен това, много хора се чувстват по-комфортно да споделят лични и чувствителни теми в позната и безопасна среда, като своя дом.
Онлайн консултациите могат да предоставят по-голямо чувство на конфиденциалност и сигурност.
Недостатъци на онлайн психологическите консултации
Онлайн консултациите с психолог, обаче, могат да имат и определени недостатъци, включително:
- По-голяма зависимост от съвременните технологии;
- Липса на физически контакт;
- По-ограничени възможности за невербална комуникация.