Без категория

Областният управител на Русе предлага комплекс от мерки за решаването на предизвикателствата пред бизнеса

Условията за правенето на бизнес в региона се влошават, поради неглижиране през годините на редица предизвикателства.

Днес, средата за правене на бизнес се определя от ниско към средно ниво. Прозира ерозия в доверието към институциите, налице са редица утежняващи средата за стартиране и развитие на бизнес регулации.“, заяви Борислав Българинов по време на днешната си пресконференция с представителите на медиите. Според него се откроява потребност от засилване на комуникацията с бизнеса и припознаването му като съюзник на държавата в процеса на реинтеграция на българската икономика към световната. Точно затова през последния месец той започна поредица от срещи с русенски фирми, без значение дали те са малки, средни и големи. Идеята е да се чуят предизвикателствата пред тях и да се дадат възможни решения.

По неговите думи демографският срив, в т.ч. отрицателният естествен прираст на населението в областта, е сериозно предизвикателство в следващите години. Важно е да се мисли в посока създаване на атрактивни условия за младите с цел да се прекъсне износа на кадри към столицата и извън страната. Подобен процес има опасността да се окаже предпоставка за сериозна криза в обезлюдяването на регионите, поради агресивно съсредоточените възможностите за реализация  (работа, живот и свободно време) в София и региона на столицата. Именно затова Българинов счита, че децентрализацията е необходимо условие за ефективно и ефикасно управление на ресурсите и процесите в обществения живот. 

Той подчерта, че водещи индустрии за област Русе са химическите производства, машиностроенето и електротехниката, транспорта и логистиката, земеделието, текстилната промишленост, преработката на храни и туризма. За съхранение на дейността им е необходимо да се поставят от държавата ясни и конкретно дефинирани приоритети за развитие, така че в следващите 10 години да се мобилизират усилията за повишаване на конкурентоспособността на предприятията в област Русе, което респективно ще рефлектира и върху икономиката като цяло.

Областният управител Борислав Българинов предлага и комплекс от мерки за решаване на тези фундаментални проблеми. Сред тях е офисът за обслужване в Русе към ТД на НАП Варна да получи отново статута на териториална дирекция за този ключов за страната регион. В региона са регистрирани и оперират предприятия с национално значение спрямо реализираните обороти и наета работна сила. „В този смисъл, самочувствието на бизнеса и визитката на региона се омаловажа, ако такава сериозна служба не функционира в областта.“, бе категоричен Българинов. Той настоява още за провеждане на необходимите анализи за оценка на възможността основните хранителни продукти да са с намалена ставка ДДС в подкрепа на обществото. В краткосрочен план, с оглед оползотворяване в максимална степен на пропускателната способност на съществуващото мостово съоръжение при Русе – Гюргево е необходимо да се оптимизира организацията на движение през ГКПП-тата. Предвид доказаната необходимост от повишаване работоспособността на румънските гранични контролни органи, е критично важно да се сключи Междуправителствено споразумение за постигане на оптимизация на организацията на движението при ГКПП Дунав мост Русе и Гюргево от румънска страна, като съществуващият недостиг бъде компенсиран чрез осигуряване на по още две кантарни съоръжения за вход и изход на румънска страната, както и откриване на втори пункт на данъчна служба – АНАФ.           Като допълнителна мярка в подкрепа политиката за ефективно управление на тежкотоварния трафик е необходимо да се проучи инвестицията в изграждането на кръгово кръстовище при първия разклон за гр. Мартен, както и в района на магазин „Джъмбо”.

Българинов е категоричен още, че трябва да се проведе сериозна образователна реформа. „По региони образованието следва да се управлява от лица с необходимата професионална квалификация и опит. Необходима е законодателна инициатива за обвързване на работата с ученето.“, коментира Българинов. Той смята, че трябва да се инвестира и в изграждането на химическо пристанище на Черно море. Областният управител иска да се проучи възможността чрез делегиране на права и лостове от държавата на регионалните власти да провеждат кампании за създаване на контакти и осигуряване на международни пазари за регионалния бизнес. Той подчерта, че България е и страната с най-много контролни органи, но без реален такъв. Затова е определящо да се намали техният брой за сметка на ефективно осъществяване функциите им по прилагането на законите.

„Очертаната от мен дългосрочна перспектива за развитие на региона цели впрягане на целия административен и чисто човешки капацитет с оглед задвижване на колелото на прогреса. Област Русе е стратегическа за България точка. Някога е била в разцвет, защото се е управлявала от професионално доказали се в обществото личности с единствен стремеж – справедливост, равноправие, законност, сигурност и просперитет за всички.

В срещи и в официална кореспонденция, както с министър-председателя, така и с редица министри, съм заявил готовността за активно взаимодействие със съответните органи и структури с цел изчистване облика на страната като корупционна, с бюрократичен модел на управление и евтина работна ръка. Държавата е богата на суровини, богата на можещи и знаещи млади хора, богата на традиции и с все още не угаснал спомен за могъщите й икономически години.“, допълни още Българинов.

В пресконференцията участваха още заместник областните управители Синан Хебибов и д-р Стефка Караколва, главният секретар на администрацията Симеон Иванов, както и експертите от Областна администрация – Русе.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest